Pedofilní migranti, děti s panenkami Hitlera, nacismus na Ukrajině. Antipropagandisté EU vydali závažný dokument

25.05.2016 11:44

Nedávno vzniklý Odbor strategické komunikace při diplomatické „Evropské službě pro vnější činnost“, zaměřený na boj s ruskou protizápadní propagandou, v rámci svého „Dezinformačního review“ v posledním čísle informuje hned o několika příkladech, které mají čtenáři objasnit, jaké dezinformace o Evropské unii, a o Západu obecně, šíří prokremelská ruská média.

Pedofilní migranti, děti s panenkami Hitlera, nacismus na Ukrajině. Antipropagandisté EU vydali závažný dokument
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Rudé náměstní v noci
reklama

Anketa

Připadá pro vás v úvahu Michal Horáček coby kandidát na prezidenta?

6%
94%
hlasovalo: 20270 lidí

V posledních týdnech se podle autora analýzy provládní ruská média soustředila primárně na to, co chápou jako ponurou realitu života na Západě. Situace je údajně nejhorší v Evropě, kde dnes děti usínají s „panenkami Hitlera po svém boku“, o tom se objevila zmínka v televizní show vysílané na kanálu „Secret TV“.

Dalším problematickým bodem je údajně stav, ve kterém se v současnosti nacházejí západní demokracie. Podle článku, který vyšel se na serveru nation-news.ru, se úpadek západní společnosti odráží na „degradaci jejího právního systému“, což autor dává za vinu neustálému politickému tlaku.

„Prokremelská média se nebojí využívat ani velice kontroverzní témata k tomu, aby ilustrovala dekadenci Západu,“ uvádí autor studie pod názvem „Pád Západu“. V této souvislosti odkazuje například na server Gifakt.ru, který údajně viní evropské autority z toho, že povolují migrantům páchat zločiny pedofilie.

Velmi častým terčem těchto médií je očekávaně také Severoatlantická aliance. Oficiální kremelská linie, podle které NATO představuje vážnou hrozbu pro bezpečnost Ruské federace, je často opakována mnohými provládními médii. Server VZ.ru například uvádí, že „NATO tím, že posílá ozbrojené síly do Baltu, vytváří konfrontační obranné a bezpečnostní schéma“. Svpressa.ru zas uvádí, že aliance v Pobaltí vytváří „vojenský distrikt“.

„A kdo že je podle kremelských propagandistů odpovědný za konfrontační politiku NATO?“ táže se autor. Podle ruského vojenského experta Viktora Litovkina jsou to „samozřejmě“ Spojené státy, které Severoatlantickou alianci využívají jen jako nástroj pro dosažení svých zájmů. Jiní poukazují na Litvu, „nejagresivnější a nejvíce protiruskou zemi v Evropě“, která „štve NATO proti Rusku“, uvádí eer.ru.

Rusko je na druhé straně podle kremelské propagandy tím umírněnějším a zodpovědnějším hráčem. „Přestože NATO – bez jakéhokoli pádného důvodu – označilo Rusko za agresora, samotné Rusko se této hry nehodlá účastnit, podle ruského ministra obrany Rusko totiž nestojí o to, podílet se na závodech ve zbrojení, které započalo NATO,“ uvádí izvestia.ru.

Co podle autora studie ruský ministr obrany Sergej Šojgu ovšem jaksi zapomněl zmínit, je to, že v uplynulém roce Rusko vydalo na zbrojení 5,4 procenta ze svého hrubého domácího produktu, což je nejvyšší číslo od dob rozpadu Sovětského svazu. Ten podíl je dokonce i větší než stejný ukazatel u Spojených států, které na zbrojení v loňském roce investovaly 3,3 procenta ze svého HDP.

Klasickým terčem ruské vládní propagandy zůstává i nadále také Ukrajina. Prokremelská média stále omílají tvrzení o tom, že „Ukrajina patří do ruského světa“, a že se v ní stále více šíří nacismus. Například německojazyčná verze serveru Sputnik informovala o tom, že „svastiky a další nacistické symboly se již staly běžnou součástí každodenního ukrajinského života“. Opakují se také tvrzení, že revoluce na Ukrajině byla ve skutečnosti nezákonným vládním převratem, a že jsou „rusky uvažující lidé“ žijící na Ukrajině každodenně terorizováni.

Studie, nebo spíše soupis příkladů ruské vládní propagandy, byla vyhotovena experty z Odboru strategické komunikace zaměřeného na boj s ruskou protizápadní propagandou, který vznikl v rámci evropské diplomatické služby. Vytvoření týmu v rámci diplomatické „Evropské služby pro vnější činnost“ je součástí unijní reakce na to, co mnozí pozorovatelé označují za ruskou dezinformační a propagandistickou kampaň a součást „hybridní války“ na Ukrajině. Na nebezpečí ruského tlaku v médiích upozorňovaly především Polsko a také pobaltské země.

Pětičlenný tým odborníků sestává z expertů se zkušenostmi s komunikací a se znalostmi ruštiny. Jedním z nich je i český novinář Jakub Kalenský, který byl do úřadu nominován českým ministerstvem zahraničí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

20:28 Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

Ke slovům ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že je Babiš „debil“, se již vyjád…