Pehe radí Pirátům, jak vyhrát volby: Musíte přitvrdit. Útočit na Zemana, hájit gendery, podpořit Istanbulskou úmluvu

04.07.2021 14:34

Šéf hnutí ANO a stávající premiér Andrej Babiš ve svém posledním předprázdninovém vystoupení na CNN Prima News konstatoval, že Piráti už se vidí v ministerských křeslech. Nestává se často, aby politolog Jiří Pehe dal Babišovi za pravdu, ale tentokrát to vidí stejně. Právě tento postoj podle politologa stojí za poklesem Pirátů. Podporu veřejnosti by prý mohli získat zpět, kdyby se tvrdě vymezili proti prezidentu Zemanovi, zastali se transgender osob a jednoznačně podpořili přijetí Istanbulské úmluvy v Česku. K tomu měli odsoudit výstavbu nových jaderných bloků.

Pehe radí Pirátům, jak vyhrát volby: Musíte přitvrdit. Útočit na Zemana, hájit gendery, podpořit Istanbulskou úmluvu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Anketa

Do voleb zbývá sto dní. Kdo podle vás bude příštím premiérem?

hlasovalo: 14958 lidí

Politolog Jiří Pehe si v komentáři pro Deník Referendum posteskl nad tím, že Piráti přicházejí o podporu voličů, ale jedním dechem dodal, že si za to mohou sami, neboť dělají chyby. A hned jim dal pár rad, jak přízeň voličů získat zpět.

První chybu Piráti udělali, když se v jednom šiku s pravicovou koalicí SPOLU rozhodli vyhlašovat nedůvěru vládě. Tím se podle Peheho dostali do vleku pravicové koalice a jen opakovali její poněkud prázdná hesla.

Další chyby se z pohledu politologa Piráti a Starostové dopustili tehdy, když při zahájení předvolební kampaně ukázali, že mezi jejich lídry v jednotlivých krajích je jen jedna žena – pirátka Olga Richterová. Voliči ale čekali od liberální koalice více žen na předních pozicích, a jejich absenci přičetli Pirátům a Starostům k tíži.

A pak přišla třetí chyba.

„Piráti si uškodili i jistou změnou taktiky poté, co se koalice PirStan vyšplhala v průzkumech stranických preferencí do jasného vedení. Začali se chovat opatrněji, jako by se už jejich předseda Ivan Bartoš viděl v premiérském křesle,“ napsal Pehe.

A jako by to nestačilo, Bartoš udělal i čtvrtou chybu, když Piráti jako celek promeškali příležitost vymezit se proti prezidentovi, jakmile Miloš Zeman označil transgender osoby za „odporné“.

„V obecnější rovině promeškali Piráti příležitost ukázat jasně, kde stojí coby strana mladých, nezatížená českým postkomunismem, ve vztahu k právům žen a menšin. Byla to skvělá příležitost zopakovat svoji podporu pro ratifikaci Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách, jakož i příležitost profilovat se znovu jasně jako uskupení podporující manželství párů stejného pohlaví,“ napsal Pehe.

Piráti se prý měli dále jasně vymezit proti výstavbě nových bloků jaderných elektráren v Česku a otevřeně podpořit rozvoj alternativních zdrojů energie.

K dovršení všeho zlého Piráti navíc příliš slabě reagovali na Babišovy útoky, že chtějí zdanit příliš velké byty a že do nich nastěhují migranty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman je k lizu nepustí. Po volbách úplně jinak. Babiš vyhraje, a ostatním půjde o kůži, soudí Černocký

7:23 Zeman je k lizu nepustí. Po volbách úplně jinak. Babiš vyhraje, a ostatním půjde o kůži, soudí Černocký

„Volit stranu podle toho, jak je nám její ‚frontman‘ sympatický, je nesmysl,“ míní publicista Pavel …