Pekarová: Čistka velvyslanců? Vláda rozvrací ambasády. Role Hradu

06.06.2021 20:02

Výměnu velvyslanců by měl v nadcházejícím týdnu řešit zahraniční výbor Sněmovny. Vláda totiž v týdnu odvolala 21 velvyslanců a u většiny z nich v utajeném režimu vybrala jejich nástupce. Krok vlády kritizuje opozice.

Pekarová: Čistka velvyslanců? Vláda rozvrací ambasády. Role Hradu
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: TOP 09 před jednáním Sněmovny a komentář Markéty Pekarové Adamové

Ministerstvo zahraničí České televizi potvrdilo, že letos počítá se střídáním na 26 pozicích. „Mně překvapuje, že teď narychlo před volbami takové množství velvyslanců by mělo být vyměněno, protože to nenaznačuje tu profesionalitu a ten zodpovědný přístup,“ okomentoval to předseda ODS Petr Fiala.

„My se pana ministra a jeho náměstků budeme ptát, co se tím zamýšlí, kdo měl na výběru nových velvyslanců podíl, do jaké míry to bylo konzultováno s Pražským hradem a jestli tady existoval nějaký tlak,“ podotkl také lídr STAN Vít Rakušan.

„Vláda rozvrací státní správu soustavně a výjimkou bohužel nejsou ani ambasády. Čistka na velvyslanectvích je jen snahou získat dost trafik a zalíbit se prezidentovi, který podepíše jen dostatečně loajální osoby. Pan Tuhý tedy ve Slovinsku nebude umět cizí jazyk, ale je ‚jejich‘,“ uvedla lídryně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na svém facebookovém profilu.

Vláda rozvrací státní správu soustavně a výjimkou bohužel nejsou ani ambasády.

Čistka na velvyslanectvích je jen snahou získat dost trafik a zalíbit se prezidentovi, který podepíše jen dostatečně loajální osoby. Pan Tuhý tedy ve Slovinsku nebude umět cizí jazyk, ale je “jejich”.

— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) June 4, 2021

Výměnu kritizuje opozice s tím, že skončit má třeba velvyslankyně v Rakousku, s jejíž prací nebyl spokojen Miloš Zeman. Naopak ambasádu v Římě má vést současný poradce prezidenta a čerstvě také náměstek šéfa diplomacie Jan Kohout. Ministr zahraničí jména nových velvyslanců komentovat nechtěl.

„Každý rok se vymění zhruba čtvrtina. Takže já i ta čísla, která padají, prostě ta odpovídají pravidelné rotaci našich velvyslanců,“ poznamenal ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

23:33 Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

„Je zjevné, že pan premiér bude brzo potřebovat soudce,“ pronesl poslanec a zpravodaj k závěrům vyše…