Pekarová se jede setkat se švédským králem. Chce tam také řešit Ukrajinu

01.05.2022 10:36

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes odlétá na dvoudenní služební cestu do Švédska. Bude tam jednat o předsednictví v EU, které Švédsko přebere po ČR počátkem roku 2023, a o bezpečnostní spolupráci v kontextu trvající války na Ukrajině. „Česko-švédská bezpečnostní a obranná spolupráce nabývá na nebývalém významu,“ řekla Pekarová.

Pekarová se jede setkat se švédským králem. Chce tam také řešit Ukrajinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová

V programu sněmovní delegace vedené předsedkyní dolní komory Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou je audience u Jeho Veličenstva krále Karla XVI. Gustava či pracovní setkání s předsedou švédského parlamentu Andreasem Norlénem, na jehož pozvání se cesta koná.

Jedním z hlavních témat společného jednání bude mimo jiné parlamentní dimenze předsednictví EU. „Švédsko po nás od 1. ledna 2023 přebírá pomyslnou štafetu předsednictví EU. Považuji proto za velmi důležité koordinovat společné kroky obou našich zákonodárných sborů za účelem dosažení co nejefektivnější tematické návaznosti,“ sdělila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Součástí programu delegace je také schůzka se švédským ministrem obrany Peterem Hultqvistem. „Česko-švédská bezpečnostní a obranná spolupráce nabývá ve světle trvající ruské válečné agrese na Ukrajině na nebývalém významu. Předpokládám, že dojde řeč i na otázky spojené se zvažovaným členstvím Švédska v Severoatlantické alianci,“ dodala Pekarová Adamová.

Ve Stockholmu rovněž zahájí odborný seminář Czech Innovation Day. Ten prezentuje česká inovativní řešení za účelem rozvoje obchodních aktivit českých firem, které na švédském trhu působí v oblastech vodíkových technologií či elektromobility. Předsedkyně Poslanecké sněmovny se setká i s komunitou krajanů dlouhodobě žijících ve Skandinávii.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Bojíte se o vaši budoucnost?

Evidentně vám Babiš neodpustí, že jste ho ve volbch nepodpořili, a bude se řídit heslem, že kdo nejde s námi, jde proti nám

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jourová nehodlá opouštět hnutí ANO. A toto řekla k Babišovi. Z vlastní zkušenosti

19:40 Jourová nehodlá opouštět hnutí ANO. A toto řekla k Babišovi. Z vlastní zkušenosti

„V zásadě nesouhlasím s cenzurou, se zákonem, který řekne: ‚Tenhle orgán bude arbitr pravdy‘,“ odmít…