Pelikán chce svléknout z taláru soudkyni, která osvobodila Nečasovou. Vůbec to s tím nesouvisí, trvá na svém

21.09.2017 22:39

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) podal kárnou žalobu na soudkyni Helenu Královou známou mimo jiné verdikty v kauze kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové. Pelikán navrhuje její odvolání z funkce. Podle ministra se opakovaně neřídila závaznými pokyny nadřízeného soudu, a neúměrně tím prodlužovala jednotlivá řízení. O problému diskutovali v pořadu Události, komentáře ČT24 samotný šéf resortu spravedlnosti, europoslanec a jeden z jeho předchůdců, Jiří Pospíšil, a místopředsedkyně sněmovního ústavně právního výboru a exministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Pelikán chce svléknout z taláru soudkyni, která osvobodila Nečasovou. Vůbec to s tím nesouvisí, trvá na svém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán
reklama

„V téhle zemi se možná táhne mnoho řízení, ale není mnoho řízení, kde by docházelo k ping pongu mezi jednotlivými soudy. Ukázalo se také, že mnoho případů se týkalo i jednotlivého člověka,“ zmínil úvodem Pelikán. „Paní soudkyně Králová si trvala na svém a nedokázala říci proč. A bylo to v mnoha případech,“ podotkl kriticky Pelikán. „Není to možné, aby soudkyně vystavovala lidi nekonečnému ping pongu, kdy Ústavní soud by jí nakonec případy odebral,“ dodal závěrem.

„Mám pouze informace z médií. Nestudoval jsem spis. Pokud platí teze, že soudkyně nerespektuje názor odvolacího soudu, tak si kladu otázku, zda je normální, že soudkyně porušuje trestní řád. S panem ministrem málokdy souhlasím, ale nyní si myslím, že je namístě přezkumné řízení,“ podotkl Pospíšil.

„Jestliže to bylo v pěti případech, je to opakující se svévolné pochybení toho soudce, jestliže nerespektoval právní názor odvolacího soudu. A nejspíš tam bylo i porušení základních zásad trestního řízení. Takže vůbec nezpochybňuji právo ministra Pelikána na to tu žalobu podat,“ zastala se Pelikána i Benešová.

Na úskalí soudního ping pongu poukázal následně i Pospíšil, kdy podle něj existují země, kdy odvolací soudy už nemohou vracet případy k prvoinstančnímu soudu. „Trápí mě ale jiná věc, proč k té kárné žalobě došlo k nyní,“ sdělil Pospíšil. 

„Je mi úplně jedno, na kterou stranu paní soudkyně rozhoduje, ale chci, aby justice mluvila jednotným hlasem,“ vyloučil pak Pelikán to, že by mu vadily příslušné rozsudky Králové. Jde mu vskutku jen o procesní záležitosti.

„Procesní záležitosti hrají výraznou roli. Mělo by se pátrat po příčině té svéhlavosti, s jakou rozhoduje, a samozřejmě může tato svéhlavost mít určité příčiny, může to být určitá nedbalost nebo to také může být tlak ze strany neznámých osob,“ dodala Benešová.

Pospíšil pak znovu poukázal na dobu, kdy je kárná žaloba podávána. „Měla být podávána dříve,“ řekl jasně Pospíšil. Pelikán pak hájil svůj postup, kdy bylo podle jeho slov vše náležitě prověřováno.

Závěrem Benešová podotkla, že celý případ nevnímá jako boj o to, kdo a jak ovládá justici. „Mě jen trošku překvapuje, že předseda městského soudu nepodal kárnou žalobu a měsíce to zkoumal,“ podotkl Pospíšil. Pelikán si rovněž myslí, že je nutné, aby justice postupovala rychleji, i proto kárnou žalobu podal nyní sám. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Premiér nás chce ulhat a ukřičet!“ Václav Moravec přes veřejnoprávní kamery opět zaútočil na Babiše

14:28 „Premiér nás chce ulhat a ukřičet!“ Václav Moravec přes veřejnoprávní kamery opět zaútočil na Babiše

Hosty první hodiny Otázek Václava Moravce byli ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch, hlav…