Peníze, které mohou zablokovat Prahu! Podívejte se, kdo může stát za financováním klimatických aktivistů

02.08.2019 12:56

Na otázku, kdo financuje české klimatické aktivisty, si posvítili v Lidových novinách. Do české pobočky hnutí Extinction Rebellion brzy poputují přes Londýn peníze. Členové tohoto hnutí chtějí prý blokovat města i letiště a na svých akcích se nechat hromadně zatýkat policií. Na to všechno, včetně prostředků na právníky a propagační materiály, potřebují finance a ty k nim podle deníku tečou i od fondu, za kterým stojí bývalý člen týmu Billa Clintona a mluvčí Billa Gatese, členka rodinného klanu Kennedyů nebo potomek majitele ropného impéria.

Peníze, které mohou zablokovat Prahu! Podívejte se, kdo může stát za financováním klimatických aktivistů
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc - Yossi Aloni
Popisek: klima

Podle členů hnutí Extinction Rebellion ČR nám globální oteplování utahuje smyčku kolem krku. Poukázat na to chtěli v úterý na brněnském náměstí Svobody, kde jako oběšenci stojící na kostce ledu symbolizovali, že si lidé utahují oprátku v případě, že nebudou různými opatřeními reagovat na projevy klimatické změny a nepřispějí k regulaci růstu průměrné globální teploty.

Další podobné akce by jim mohl pomoct zafinancovat i americký fond, za nímž stojí bývalý spolupracovník Billa Clintona či Billa Gatese Trevor Neilson, informují Lidové noviny. Problémy s klimatem dorostly podle členů hnutí už do takových rozměrů, že zabývat se původem peněz si akceschopní nadšenci už nemohou dovolit.

Anketa

Čeští senioři prý podléhají tzv. ,,dezinformacím". Je to bezpečnostní hrozba?

8%
92%
hlasovalo: 18315 lidí
Jisté je, že aktivisté o pozornost od zámožných a vlivných lidí nouzi nemají. Slovy či menšími dary už radikální „zelené“ podpořila řada celebrit ze světa kultury. Například britská herečka Emma Thompsonová, autor několika bestsellerů Philip Pullman či kapely Radiohead a Massive Attack.

Masivní dubnová blokáda Londýna přitáhla pozornost i řady amerických filantropů. V USA vznikl Climate Emergency Fund (Fond klimatické nouze). Od toho k Extinction Rebellion dorazil první větší obnos, v přepočtu přes 14 milionů korun. Správci fondu slíbili, že se jim pro boj se změnou klimatu povede sehnat ještě stonásobek. Finančně hodlají podporovat i studentské stávky za klima známé pod značkou Fridays for Future.

Tím to ale nekončí, při založení Climate Emergency Fundu spojily síly dvě ženy Rory Kennedyová z vlivného rodinného klanu Kennedyů a Aileen Gettyová, jejíž rodina je paradoxně známá především vybudováním ropného impéria.

Asi nejdůležitější článek ale představuje člen výkonné rady Trevor Neilson, muž, jenž jezdil jako předvoj prezidenta Billa Clintona, aby na místech návštěv vše domlouval. Dělal i vedoucího komunikace fondu pod palcem Billa Gatese. Manželům Billovi a Melindě Gatesovým dělal také osobního mluvčího. Neilson má kontakty na světoznámé celebrity, peníze pro různé charitativní a filantropické projekty sháněl i jménem hvězd jako Angelina Jolie, Brad Pitt, Ashton Kutcher, Madonna a další.

Z peněz od dárců už nyní živí či podporuje londýnská centrála Extinction Rebellion celou řadu lidí, kteří pro ni momentálně vykonávají nejrůznější služby. Na výplatní pásce britské zakládající pobočky je na 150 různých lidí.

Profesionálními ekologickými aktivisty se zřejmě brzy stanou i tři Češi z tuzemské pobočky Extinction Rebellion. Umožní to právě finanční injekce, která proteče přes Londýn. Podle deníku může jít o peníze, které mohou zablokovat Prahu. Dosud se čeští členové hnutí Extinction Rebellion spoléhali na dary. Zhruba půl roku od založení jejich transparentního účtu se jim podařilo vybrat necelých 57 tisíc korun. 38 z nich už utratili převážně na propagační materiály. Zatím nejvíce, přes pět tisíc korun, přispěla matka jednoho z členů hnutí, která žije v Německu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povedlo se to, nebyl v tom Havel. Jinde kradli víc. Jenom ten Bakala... Docent Ševčík o devadesátkách

14:59 Povedlo se to, nebyl v tom Havel. Jinde kradli víc. Jenom ten Bakala... Docent Ševčík o devadesátkách

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček ve svém pravidelném podcastu BHS Expres přivítal proděkana…