Pes chcípá. Neumírá, poučil Bělobrádek dívku, která právě smutní nad psem. A začalo peklo, i s účastí Kalouska

29.08.2017 14:29

Je možné nalákat voliče na prohlášení, že psi neumírají, ale chcípají? Možná si to myslí šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který takto reagoval na příspěvek mladé publicistky. Ta na sociální síti napsala, že jim právě umřel pes. Reakce vicepremiéra se začala masivně šířit po internetu, vyjadřují se k tomu politici i novináři.

Pes chcípá. Neumírá, poučil Bělobrádek dívku, která právě smutní nad psem. A začalo peklo, i s účastí Kalouska
Foto: Vít Hassan
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na sjezdu
reklama

Celý příběh začal nevinným či spíše smutným prohlášením mladé publicistky Lucie Sulovské na sociální síti, že jim v rodině v pondělí zemřel pes. V několika odstavích popsala vztah, jaký k rodinnému psovi měla, s tím, že umřel a ona u toho nebyla a nemohla se s ním rozloučit.

Zdálo by se, že jde o běžný přístup ke zvířecímu členu rodiny. Nikoli však pro vicepremiéra, předsedu KDU-ČSL a bývalého veterinárního inspektora Pavla Bělobrádka. Ten bez milosti pod status blogerky napsal, že psi neumírají, ale chcípají.

„Neumřel. Umírají pouze lidé. Zvířata uhynou, pojdou, chcípnou (u nich to nemá vulgární podtext), padnou, zhasnou, jsou zabita, poražena... Dávat zvířatům lidské vlastnosti a používat u nich lidské výrazy (umírat, jídlo, jíst, kakakat atd.) je modernistické, levicové a liberální a hodí se k městské eko-etno-bio vychrtlině s korálky na krku, náušnicemi v nose, pupku a obočí, s plandající sukní (lunty) a pijící čaje z misky,“ vzkázal doslova Bělobrádek mladé blogerce.

Svým příspěvkem vicepremiér a šéf lidovců rozpoutal peklo. Komentáře se začaly množit geometrickou řadou. Mnoho diskutérů na sociální síti mu začalo vzkazovat, ať sám „zhasne“ nebo „pojde“.

Jiní naopak Bělobrádkovi, předsedovi křesťanské strany, připomněli citát z bible. Ve třetí kapitole knihy Kazatel se totiž píše následující: „Vždyť úděl synů lidských a úděl zvířat je stejný: Jedni jako druzí umírají, jejich duch je stejný, člověk nemá žádnou přednost před zvířaty, neboť všechno pomíjí.“

Během pár hodin dostala „kauza“ zcela politický rozměr, když se k věci vyjádřil šéf TOP 09 Miroslav Kalousek a mnozí další.

„Můj pes neuhynul a nechcípl. Zemřel. V přítomnosti milujících a s pomocí veterináře. Ne jatečního inspektora, který dělá politiku,“ obul se Kalousek do Bělobrádka.

Bývalý politik ODS Petr Paulczyňski šéfovi křesťanských demokratů přímo vzkázal, ať chcípne sám. „Pan Bělobrádek pravil, že když vám umřel pes, že neumřel, ale chcípnul. Panu předsedovi bych přál, aby chcípnul on i ta jeho zkurvená partaj,“ pustil se do předsedy KDU-ČSL.

Troškou do mlýna přispěl též redaktor MF Dnes Vojtěch Srnka. „Kdyby to Bělobrádek napsal o uprchlících, přidá mu to do voleb procento. Když je to o psech, tak o něj přijde,“ konstatoval.

Poté, co se Bělobrádkovo prohlášení a nadávky na jeho adresu s tím spojené začaly virálně šířit českým internetem, na Twitteru k tomu ještě místopředseda vlády připsal, že zvířata opravdu neumírají a označil Sulovskou za ultrakonzervativní. „Ultrakonzervativní katolická blogerka mluví o zvířeti jako o člověku. To je pointa. A zvířata opravdu neumírají. Věřte veterináři,“ napsal Pavel Bělobrádek.

Později se k věci vrátila sama Lucie Sulovská, která z toho, jak se věc rozšířila, žádnou radost nemá. „Nechala bych to být, nemám z toho virálu radost, už vůbec ne proto, že reakcí samozřejmě bude, že se pan vicepremiér pouze pokoušel ironizovat moje názory, které jsou v českém kontextu, uznávám, nezvykle konzervativní. Jsem moc ráda, že se mě tolik lidí zastalo. Když jsem šla v noci spát, bylo mi hodně smutno jednak z toho, jak se pan vicepremiér zachoval a taky z toho, že jeho příspěvek původně vyvolal hlavně pozitivní reakce a ještě působil jako magnet pro ty, kteří mi taky měli potřebu napsat, že smrt čokla nic neznamená, dá-li se vůbec nazývat smrtí,“ uvedla na svém facebookovém profilu. Později ještě dodala: „Snad něco řekne pan prezident a tím se to zaplácne.“

Ukázka reakcí na sociálních sítích:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …