Petr Hájek varuje: Hrozí nám cikánská válka

09.07.2013 21:51

Novinář a bývalý mluvčí a vicekancléř exprezidenta Václava Klause Petr Hájek na svém webu Protiproud varuje před tím, že "cikánský problém", který v nedávné době vyústil v nepokoje v Českých Budějovicích, může snadno a rychle přerůst v "cikánskou válku". Řešením je podle něj zacházet s Romy jako s každým jiným občanem.

Petr Hájek varuje: Hrozí nám cikánská válka
Foto: Repro Foto: ČT
Popisek: Bývalý vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek v pořadu Máte slovo
reklama

"Pokusy vysvětlit 'nečekané' střety policie s demonstranty v Českých Budějovicích jako místní problém, je pštrosí politika. Stát musí začít postupovat tvrdě především proti původcům – nepřizpůsobivé části cikánského etnika," uvádí svůj příspěvek Hájek.

Média přestávají být jednotná

Problém je podle něj pouze zosobněním daleko širšího a hlubšího společenského střetu, jehož ideové souvislosti si veřejnost obvykle nepřipouští. O tom, že se jedná o mnohem závažnější situaci, svědčí podle Hájka to, že i média - jindy svorně stojící na straně "revoluce pokroku" a snažící se přeměnit společnost na beztvarou masu - přestávají být v "cikánské otázce" jednotná.

Celý text Petra Hájka čtěte ZDE.

Až do českobudějovického incidentu byla přitom média doposud jednotným hlasem vládců veřejného mínění. Šéfredaktor Protiproudu cituje například komentátora Lidových novin, který konflikt v jihočeském městě odlišuje od předchozích, které se odehrály například v Břeclavi nebo na Šluknovsku. Dnes prý těžiště demonstrací netvoří organizovaní neonacisté, ale řadoví občané. Ani tak podle exprezidentova vicekancléře ale není odhalena podstata problému.

Té se prý přiblížil server Neviditelný pes, který o budějovickém konfliktu napsal: "Podařilo se zastřít podstatu věci: Že jde o cikánství, tedy o problém sociální, kdy určitá společenská vrstva je chycena do sociální pasti, navykla si na způsob života nevyhnutelně vedoucí ke konfliktu s většinovou společností. Nejde o žádnou rasu, jde jednoznačně o způsob života bez ohledu na takzvanou barvu pleti."

Přitom je to jednoduché...

Cikánský problém, jak Hájek píše, je prý ve skutečnosti jednoduchý. Žijeme ve státě s určenými pravidly, která by měl dodržovat každý. Problém nastává ve chvíli, kdy některý příslušník romské menšiny tyto základní normy poruší. "Ale jenom proto, že stát – veden 'politickou korektností', k nim přistupuje jinak než k ostatním občanům," píše novinář. Romové tak prý dávno pochopili, že jim to dává možnost být "občany zvláštní kategorie".

Řešení je podle Hájka stejně jednoduché, jako podstata celého problému. "Cikáni – respektive jejich nepřizpůsobivá většina – musejí pocítit, že s nimi stát zachází jako s každým jiným. Dokud budou krást, útočit na pokojné občany, drancovat pronajaté byty, pustošit jejich okolí, rušit ostatní, kteří se živí tím, že chodí do práce, zatímco oni žijí pohodlně na věčné dovolené ze sociálních dávek – tedy z peněz nás všech, kdo platíme daně – stát to nesmí tolerovat. Stejně jako to netoleruje u 'bílých'. Pak se přizpůsobí," domnívá se.

Pokud si skutečnou podstatu podle autora textu neuvědomíme a nezachováme se podle toho, přerostou brzy místní střety do skutečné "cikánské války". "A pak to někdo vezme 'tvrdou rukou' – a lidé za ním půjdou. Není na tom nic nenormálního. Kdysi, před totalitou, se tomu říkalo politika," uzavírá Petr Hájek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …