Petr Pavel: Ne každý má dvě vysoké školy. A i takový podléhá dezinformacím

13.12.2020 18:02

Petr Pavel, možný prezidentský kandidát, na vlnách Českého rozhlasu vysvětlil, proč považuje za nebezpečné jak fanatiky z tzv. Islámského státu, tak Rusko a Čínu. Varoval posluchače, že střetávání velmocí se odehrává i s pomocí nevojenských prostředků, jako jsou informace, dezinformace, ale také starost o pitnou vodu. A popsal, jak se dá poznat dezinformace.

Petr Pavel: Ne každý má dvě vysoké školy. A i takový podléhá dezinformacím
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Generál Petr Pavel zastával mezi lety 2015 až 2018 post nejvyššího vojenského představitele NATO. Teď se o něm uvažuje jako o možném příštím českém prezidentovi a sám Pavel myšlenku kandidovat nezavrhl.

V rozhovoru pro Český rozhlas Pavel prohlásil, že voják, který slouží v armádě civilizované země, to má těžší než nějaký lump s kvérem, protože tento voják musí v mysli zvažovat, co všechno svým zásahem může způsobit. „Musí mu proběhnout hlavou pravidla pro použití síly a řada dalších morálních a etických otázek. A samozřejmě to všechno pokud možno v co nejkratším čase,“ upozornil generál ve výslužbě.

Poté se posluchačům rozhodl vysvětlit rozdíl mezi hrozbou, kterou pro Západ představuje tzv. Islámský stát, a hrozbou v podobě chování Ruska.

„Islámský extremismus je velice urgentní hrozbou, která nás provází teď, je přítomná téměř všude a může samozřejmě způsobit velice vážné škody, především ty psychické, ale není to životní hrozba, která by ohrožovala jednotlivé země, nebo dokonce celé společenství,“ uvedl Pavel.

„Rusko a dnes i Čína, a do této skupiny patří i další země, které mají rozsáhlý vojenský arzenál včetně jaderných zbraní a navíc mají mnohem větší vůli ho použít než západní země, tak tyto země představují možná vzdálenou a možná jen hypotetickou, ale přece jen naprosto zásadní hrozbu. Už jenom tím, že jsou to systémy, které nejsou nakloněny tomu, čemu říkáme Západ, a v rámci soupeření s tím jsou ochotné použít všechny prostředky,“ rozvedl svou myšlenku generál.

Lidé by si podle jeho názoru měli uvědomit, že mocnosti dnešního světa se neutkávají na klasických bitevních polích, ale např. v kyberprostoru, kde se šíří dezinformace, ale také v souboji o energetiku a suroviny včetně pitné vody.

„Rusko ani Čína nejsou pro nás bezprostřední hrozbou, ale jsou tu závažné rizikové faktory, se kterými musíme počítat a musíme s nimi počítat ve všech druzích možného ohrožení. Když budeme bezpečnostní prostředí vnímat komplexně a budeme vnímat to, že i nevojenské prostředky mohou být použity jako zbraně, tak asi budeme  vnímat i to Rusko a Čínu trochu jinak, než se nám někteří politici snaží podsouvat,“ upozornil Pavel.

Generál ve výslužbě v této souvislosti varoval, že dezinformacím podléhají i lidé velmi vzdělaní. „Ne každý může mít dvě vysoké školy. A i když je budeme mít, tak to nezaručí, že nepodlehneme dezinformacím. I velmi vzdělaní lidé podléhají dezinformacím, a to dost často. To vodítko pro běžného občana, a teď mě asi odborníci trochu proklejí, je i v hodnotách, protože nemusím mít úplné povědomí o všem, ale měl bych mít jasno v tom, co považuji za správné a žádoucí a co už prostě jde mimo tento rámec,“ upozornil Pavel.

Stejně tak se podle něj lze opřít o názory lidí, kteří vám jsou hodnotově blízcí.

Pár slov Pavel věnoval i koronavirové krizi. V té se podle Pavla ukázalo, že řada mechanismů nefunguje ideálně a stojí za to tyto mechanismy opravit, aby lidé v budoucnu nedělali tolik chyb.

Poté přiznal, že udělal chybu, když se před rokem 1989 stal členem komunistické strany. Jedním dechem však dodal, že toto své pochybení napravil a dalším životem ukázal, kam směřuje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

17:39 Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

Kvůli celonárodní stávce se v Německu na čtyřiadvacet hodin zastavila většina autobusů, vlaků i leta…