Petr Pavel a členství v KSČ: ODS nevadilo. Jenže „ztratila paměť“

10.6.2022 1:00 odp.

Poslední dobou se roztrhl pytel s různými útoky směřujícími především na část potenciálních prezidentských kandidátů, kteří mají svoji minulost jakkoli poznamenanou členstvím v KSČ. Posledním případem je článek na SeznamZprávy, kde historik Petr Blažek rozebírá minulost generála Petra Pavla. Vadí i věci, které dříve nestály za zmínku, nebo se mlčky přecházely. Dokonce i ODS ztratila paměť.

Petr Pavel a členství v KSČ: ODS nevadilo. Jenže „ztratila paměť“
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 8.6. 2022)

66%
31%
hlasovalo: 19596 lidí
Historik Petr Blažek na serveru SeznamZprávy uvádí, že je přesvědčen, že Pavlova spolupráce s totalitním režimem byla i na tehdejší poměry v armádě nadstandardní.

Podotýká, že to nakonec ve vojsku dotáhl až na předsedu základní organizace KSČ. A tím pádem nebyl jen řadovým členem, nýbrž i komunistickým funkcionářem, byť na té nejnižší úrovni.

 „Být v armádě i jako nestraník možné bylo, ačkoliv to byly jen výjimky. Samozřejmě ale každý, kdo chtěl dělat kariéru a zapojit se do budování armády v zemi, která byla okupovaná sovětskými vojsky a která byla spojencem okupantů, tak u takového člověka se předpokládalo, že bude mít dobrý kádrový profil, i se stranickou knížkou,“ uvádí Blažek.

Sám generál ve výslužbě jeho tezi o uvědomělém členu KSČ pomohl, když si v roce 1987 do svého životopisu o událostech roku 1968 napsal: „Velký vliv na mé pozdější názory mělo léto 1968. Tehdy u nás byli na návštěvě přátelé ze Sovětského svazu. Právě na kontrastu mezi nimi na jedné straně a protisovětskými náladami na druhé mi otec srozumitelně k věku vysvětlil podstatu situace.“

Objevují se ale i další zmínky o dalších kandidátech. Za svoje členství v KSČ je kritizován bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, spojován s KSČ bývá i odborář Josef Středula a také bývalý premiér Andrej Babiš.

„Předseda základní organizace KSČ v jednotce ČSLA... otec a přátelé ze SSSR mu vysvětlili podstatu protisocialistických nálad... Já chápu zoufalství všech, kteří doufají, že právě PP může porazit Babiše, ale tohle se potáhne kampaní každý den. Hledejme dál,“ napsal na svůj twitter bývalý ministr a ekonom Ivan Pilip.

„Z toho, co vím, Josef Středula nikdy v žádné KSČ ani v SSM nebyl, nenamočil se do žádné korupční ani privatizační kauzy. Jako odborář nemohl rozdělovat peníze ani zadávat firmám zakázky. Má jasný životní příběh a díky své mírné levicovosti šanci oslovit víc lidí než PP. Tak proč ne?“ Odpovídá mu rovněž bývalý diplomat Petr Janyška a nabízí variantu za Pavla.

Zapojil se i další bývalý politik a ministr Vladimír Mlynář: „Držím tu ohledně české politiky normálně bobříka mlčení, ale když tu dneska čtu všechny ty články o bývalých komunistech, co teď kandidují na prezidenta, už mi to nedá. To je doprčic tak těžké mít politicky relevantního kandidáta, co nebyl oportunista a předlistopadový komunista?“ Ptá se.

Na to, že věci nejsou jen černobílé, ale upozorňuje na svém twitteru novinář a bývalý ředitel ČRo Vltava Petr Fischer: „Pozoruhodné: Hlavním tématem prezidentských voleb se stává otázka (ne)členství v KSČ, ať je to klidně blb, jen když nebyl ve straně (ani Pithart by neměl šanci, disent, nedisent), mezi kandidáty převažují nekomunisté, bohužel většinou zcela nepoužitelní.. tak dál k podstatnému, pls.“

Stejný Petr Fischer pak odkazuje na rok 2012 a Alexandra Vondru, který tehdy jmenoval právě generála Pavla náčelníkem Generálního štábu a podivuje se, že tehdy komunistická minulost ryze pravicové ODS nevadila.

„Máme krátkou paměť... Petr Pavel byl náčelník gen. štábu jmenovaný na návrh min. obrany S. Vondry z ODS, schválila ho od 1. 7. 2012 vláda Petra Nečase také z ODS, proč toho ‚šíleného komunistu‘ tehdy „jediná autentická pravicová strana‘ tlačila a dnes již jeho členství v KSČ vadí?

Dodejme, že vůli bojovat o prezidentské křeslo projevilo už více než dvacet potenciálních kandidátů a že se prezidentské volby budou konat začátkem příštího roku.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chvilkaři chtěli znemožnit Babiše a tak upravili, co řekl, a pustili to mezi lidi

12:49 Chvilkaři chtěli znemožnit Babiše a tak upravili, co řekl, a pustili to mezi lidi

Milion chvilek pro demokracii podle některých téměř nereaguje na současné skandály vládní koalice, k…