Petr Robejšek debatoval v Brně: Současné vlády se snaží řídit podle průzkumů. Ale nefunguje jim to

19.02.2017 9:32 | Zprávy

REPORTÁŽ V Brně proběhlo jedno z prvních setkání lídra strany Realisté Petra Robejška s občany. V kongresovém centru brněnských veletrhů debatoval Petr Robejšek a další představitelé strany s asi třemi stovkami Brňanů.

Petr Robejšek debatoval v Brně: Současné vlády se snaží řídit podle průzkumů. Ale nefunguje jim to
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Petr Robejšek

Realisté jsou podle Petra Robejška stranou, která jako jediná v České republice má – s pomocí úplně nové metodologie a přístupu k politickým problémům – charakteristickou schopnost analyticky rozeznat, co se odehrává a jaká je skutečná situace, a také předpovědět vývojové trendy a nakonec najít proveditelná řešení. „V tom třetím zmíněném bodě je jedna z našich velkých předností, to je v české politice na nás nové – velká blízkost praxi a měření úspěšnosti politiky v rychlé perspektivě, kdy se brzy ověří, zda rozhodnutí bylo správné, nebo ne. Další aspekt, v němž se naprosto zřetelně od ostatních politických aktérů lišíme, je to, že se silně opíráme o zbytek společnosti. To znamená, že je pro nás důležité většinové mínění. Zastáváme koncept demokracie bez přívlastků, tedy řešení při respektování většinového názoru ve společnosti. Centrální je pak otázka komunikace se společností a reakcí na to. Z toho plyne další pravidlo – nechat společnost, aby se výrazně více podílela na rozhodování, než je tomu dosud. Důležité je ale zapojit společnost i do odpovědnosti za rozhodnutí. Současná metoda vládnutí se snaží nanormovat všechno v naději, že když bude na vše zákon a předpis na každý detail a přitom dostatečná kontrola, vláda bude opravdu schopna vládnout,“ popsal Petr Robejšek východiska, s nimiž jdou Realisté do politické soutěže. Podle něj je třeba zapojit společnost do jakéhosi konzultačního vztahu s politikou.

Poté mentor Realistů mluvil o způsobu, jakým strana volí cíle, které chce uskutečnit. „Postup je třístupňový, prvním krokem je výběr cíle. Současná politika předstírá, že je schopna věnovat se všem cílům, to je ale nesmysl. Je třeba vybrat jen některé cíle a zjistit, zda jsou důležité. Kritérium důležitosti odvozujeme od národního zájmu, úvaha pak vede k tomu, zda splnění cílů můžeme ovlivnit. Posledním kritériem je otázka rychlého efektu našeho snažení. Globální záměry o klimatických změnách – to může znamenat něco zajímavého pro pár zapálených lidí, ale pro společnost teď a tady je ta perspektiva oslabená a není to příliš mobilizující,“ uvedl Petr Robejšek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Strach z preferencí KDU čsl

Jsem hluboce znepokojen tím, že se vaše strana do některých krajských zastupitelstev. Jak jako křesťanská strana zaručíte, že v případě vašeho volebního vítězství nebudou znovu probíhat čarodějnické procesy, násilna rekatolizace nebo dokonce povinná práce na cirkevním a odváděním desátek. Křesťanstv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Česku se prý pořád žije dobře. Proto Hrušínský nechce ve volbách Babiše

10:20 V Česku se prý pořád žije dobře. Proto Hrušínský nechce ve volbách Babiše

Šéf Divadla na Jezerce Jan Hrušínský přijal pozvání expředsedy Pirátů Ivana Bartoše ke společnému po…