Petr Uhl v Britských listech: Ovlivnil mě komunistický muslim, který uznával šaríu

25. 3. 2016 18:44

Levicový aktivista bojující za lidská práva Petr Uhl v rozhovoru pro server Britské listy prozradil, že se o lidských právech poučil od muslima. Dnes si však není jist, zda má česká společnost o lidská práva zájem.

Petr Uhl v Britských listech: Ovlivnil mě komunistický muslim, který uznával šaríu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Uhl
reklama

Uhl divákům připomněl, že působil v pracovní komisi OSN pro lidská práva. „V té pracovní skupině, kde jsem byl, na mě asi nejvíc zapůsobil člověk, který se jmenoval Laďti Kama. To byl generální prokurátor Senegalu a také soudce v Arushi,“ uvedl host. Soud v Arushi řešil otázku viny a odpovědnosti za genocidu v africké Rwandě z roku 1994.  Dnes je prý tento zbožný muslim bohužel již po smrti.

„To byl člověk, který vystudoval Sorbonnu, byl v komunistický mládeži ve Francii, nosil svazáckou košili, vystudoval práva,“ popisoval tohoto muže dále Uhl. Mluvil prý francouzsky, anglicky a nějakým kmenovým jazykem, ale nikoli arabsky.

Tento muž prý Uhla poučil, že sice lze uplatňovat právo šaría, ale jen v jeho měkké formě. „Tak, aby se nesekaly ruce,“ poznamenal host. Pan Kama byl důsledným zastáncem univerzalistické koncepce lidských práv.

Celý rozhovor naleznete zde.

Toto pojetí lidských práv považuje za klíčové i sám Uhl a věří, že nenávist vůči muslimům nemusí být v české společnosti tak velká, jak se může zdát na první pohled. Nenávistné projevy se dnes vyskytují především na sociální síti Facebook, ale Uhl by tento fenomén nerad přeceňoval. „Já nevím, kolik procent obyvatelstva je na Facebooku. Myslím si, že ne mnoho. A to mě nechává úplně klidným,“ poznamenal.

Z jeho úst také zaznělo, že muslimové, kteří se dnes radikalizují v mešitách, často chápou islám jen velmi povrchně a ve skutečnosti jim vůbec nejde o víru. Chtějí si především vybít vlastní agresi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…