Petříček kroutil hlavou nad Vystrčilovým pokusem: Netuším, co tím zamýšlel

02.09.2020 18:21

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se vyhranil proti návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu. To podle něj totiž není součást české diplomacie. Píše to server iDNES.cz.

Petříček kroutil hlavou nad Vystrčilovým pokusem: Netuším, co tím zamýšlel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Petříček se v rozhovoru pro server iDNES.cz vymezil zároveň i proti čínskému ministru zahraničí Wangovi, který nezvykle tvrdě pohrozil předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) za jeho tchajwanskou cestu. To považuje Petříček „za hranou“. Taková slova podle něj do politiky nepatří. Zároveň dodal, že cesta předsedy Senátu není součástí zahraniční politiky. Sám ji nedoporučoval.

„Za zahraniční politiku zodpovídá vláda,“ podotkl Petříček s tím, že se jedná o politické rozhodnutí Senátu. „Tato cesta na naší zahraniční politice nic nemění, vláda nepřehodnocuje naši politiku. Máme zájem na tom, aby ohledně této cesty ustaly emoce,“ dodal Petříček s tím, že je důležité, aby se obě strany zaměřily na praktickou spolupráci. 

Petříček se vyjádřil i k Vystrčilovým slovům „Já jsem Tchajwanec“, která pronesl při převzetí medaile za parlamentní demokracii od šéfa tchajwanského parlamentu Jou Si-kchuna. „Netuším, co tím pan Vystrčil zamýšlel. Pro někoho to může být úsměvné, pro někoho symbolické,“ dodal Petříček.

Petříček se vyjádřil i k vývoji v Bělorusku. „Česká republika stejně jako celá Evropská unie výsledky těchto voleb neuznává. Neproběhly svobodně, nesplnily demokratické standardy. Zřejmé je, že tyto volby nebyly svobodné,“ uvedl Petříček s tím, že vidí řešení v zahájení politického dialogu v Bělorusku. „Je to vnitřní záležitost Bělorusů,“ podotkl. „Je důležité zahájit dialog mezi vládou, která je opřená o represivní složky, a mezi veřejností, která žádá změnu,“ dodal.

Závěrem pak přišla řeč na epidemiologickou situaci v Evropě. „Není zřejmé, jak se situace bude vyvíjet dál, a proto musíme reagovat na konkrétní situace konkrétní země,“ zakončil s tím, že s plošnými opatřeními zatím nepočítá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …