Petříček radí Američanům. Měli by si ještě rozmyslet návrat k trestu smrti

03.08.2019 13:27

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) zkritizoval Spojené státy za to, že se vrátily k reálnému uplatňování trestu smrti. Česká diplomacie doufá, že administrativa Donalda Trumpa své rozhodnutí ještě přehodnotí.

Petříček radí Američanům. Měli by si ještě rozmyslet návrat k trestu smrti
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničních věcí
reklama

„Ministerstvo zahraničních věcí ČR lituje rozhodnutí Spojených států amerických obnovit provádění trestu smrti na federální úrovni. Rozhodnutí amerického ministerstva spravedlnosti ohlášené koncem července znamená, že v prosinci 2019 budou s největší pravděpodobností poprvé po 16 letech v USA popraveni vězni odsouzení k trestu smrti federálními soudy. Popravy představují krutý, nelidský a nezvratný trest a jsou v protikladu k nezadatelnému právu na život, jak je ukotveno ve Všeobecné deklaraci lidských práv,“ stojí v prohlášení uveřejněném na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Prohlášení se nese v duchu havlovské tradice, protože právě poslední československý a první český prezident Václav Havel prosadil zrušení trestu smrti v Československu. Definitivně byl zrušen v roce 1990. Komunisté vládnoucí do roku 1989 ho neváhali použít i proti svým odpůrcům a beze studu se dopouštěli justičních vražd.

Připomeňme, že chce-li se nějaká země stát členským státem Evropské unie, musí trest smrti zakázat. EU usiluje o zrušení trestu smrti na celém světě. České ministerstvo zahraničí proto žádá administrativu Donalda Trumpa, aby přehodnotila realizaci trestu smrti na federální úrovni.

V některých státech USA je již trest smrti zakázán, např. v New Yorku, jinde ho lze využít, např. v Texasu.

Vedle Spojených států je trest mrti uplatňován např. v totalitní Severní Koreji, ve Vietnamu, v Íránu, v Saúdské Arábii nebo v komunistické Číně. Čína již několik let nezveřejňuje statistiky popravených, ale nezisková organizace Amnesty International odhaduje, že v této zemi je rok co rok popraveno víc lidí než ve všech ostatních zemích světa dohromady. Čínský režim pravděpodobně popravuje každý rok tisíce lidí. Pro srovnání, v Saúdské Arábii bylo v roce 2018 popraveno 149 osob.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…