Petříček si předvolává běloruského velvyslance. Na ČT také promluvil o americkém zájmu o Dukovany

12.08.2020 22:03

Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo podpořil cestu předsedu horní komory Parlamentu ČR Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan slovy „důležité je postavit se Číně“. O tom, co přinesla Česku návštěva z USA, v pořadu Interview na ČT24 hovořil šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Došlo i na situaci v Bělorusku a na vyjádření prezidenta Lukašenka, kvůli čemuž byl prý již předvolán běloruský velvyslanec v Praze. „Chceme vyjasnění, proč tato slova padla. Případně předložení důkazů,“ uvedl ministr zahraničí ČR.

Petříček si předvolává běloruského velvyslance. Na ČT také promluvil o americkém zájmu o Dukovany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Návštěva ministra Pompea byla nejen symbolická, ale měla i konkrétní obsah – spolupráci v oblasti bezpečnosti, debatu o obchodních vztazích mezi Evropskou unií a USA či investice. „Chceme také posilovat vazby mezi českými a americkými podniky. Hledat příležitosti pro nové investice, zejména do nových technologií,“ zmínil úvodem ministr Petříček.

Mike Pompeo také uvedl, že by Rusko dostavbou Dukovan oslabilo bezpečnost České republiky. „To bylo upřímné sdělení,“ nemyslí si Petříček, že by tím americký ministr hájil zájmy amerických firem. „Česká vláda zvažuje velmi vážně i bezpečnostní aspekty nového bloku jaderné elektrárny Dukovany,“ ujistil český ministr.

Kromě jiného Pompeo zmiňoval i problematické vztahy s Čínou; zde chce Evropa podle Petříčka hrát konstruktivní roli. „Chceme, aby Čína byla naším partnerem při řešení některých problémů. Ale také jsme připraveni se Spojenými státy mluvit o tom, jak zlepšit naše postavení vůči Číně. Jak například změnit politiku Číny v přístupu na svůj trh, jak ochránit naše duševní vlastnictví.“

Jak Pompeovo setkání s ministrem Petříčkem, tak setkání s premiérem Andrejem Babišem či jeho vystoupení v Senátu, to bylo přenášeno živě kamerami. Proč, podle Petříčka, z Hradu vznikly pouze dvě fotky? „Jsem přesvědčen, že pro Hrad byla tato schůzka důležitá,“ nesouhlasí s ozývající se kritikou, která je opačného názoru. „Výstupy z této schůzky potvrzují, že proběhla v přátelské atmosféře,“ podotkl s tím, že nyní si Pompeo může udělat komplexní obrázek o tom, jaké jsou naše priority.

Hovořil Petříček se svým americkým protějškem také o situaci v Bělorusku? „Velmi krátce. Dnes jí Pompeo probíral i s panem premiérem. Náš pohled je velmi podobný. V posledním roce jsme měli očekávání, že běloruský prezident Lukašenko chce rozvíjet vztahy s EU, chce zlepšit vnímání Běloruska. To, co se ale poslední týden odehrává, ukazuje, že tento jeden z posledních autoritářů v Evropě se rozhodl jít jinou cestou,“ konstatoval ministr zahraničí ČR, že Lukašenko se naopak Evropské unii vzdaluje.

Přidal komentář k Lukašenkovým slovům, že demonstrace, které propukly po volbách, byly řízené ze zahraničí. Lukašenko obvinil „loutkovodiče“ z Británie, Polska a také z Česka, že vedou běloruské „ovce“. „Jsem přesvědčen, že pokud by toto tvrzení myslel vážně, tak by pro to prezident Lukašenko měl předložit jasné důkazy,“ zopakoval Petříček své stanovisko, již známé z médií.

„Tato vyjádření jsou naprosto nemístná,“ reagoval dál na nařčení ze strany Lukašenka. „Česká vláda se na organizaci demonstrací nepodílela. Dlouhodobě se snažíme podporovat občanskou společnost,“ sdělil, že lidé v Bělorusku mají právo na to, aby mohli promlouvat do veřejného dění: „Svoboda slova, svoboda shromažďování, jsou věci, které by měly být v Evropě standardem,“ zdůraznil ministr Petříček.

Jak konkrétně podporujeme běloruskou občanskou společnost? „Česko má v rámci východního partnerství programy na rozvoj občanské společnosti, podporu nezávislých médií. Prostřednictvím transformačních a lidskoprávních projektů pomáháme lidem, kteří chtějí pozitivně ovlivnit dění v Bělorusku,“ dal za příklad.

Jde tedy o podporu opozice? „Je to podpora občanské společnosti. Jsou to lidé, kteří chtějí žít v dobrém životním prostředí a nesouhlasí třeba s tím, že jim za zahrádkou postaví továrnu, aniž se jich zeptají, zda chtějí, aby tam stála,“ vysvětlil Petříček.

Má ministr v plánu si kvůli tomu, co řekl Lukašenko, pozvat běloruského velvyslance na kobereček? „Již dnes byl na Ministerstvu zahraničních věcí. Osobně jsem s ním nejednal, ale probírali jsme s ním vyjádření prezidenta Lukašenka, se kterými nesouhlasíme. Chceme vyjasnění, proč tato slova padla. Případně předložení důkazů. Jasně jsme protestovali proti slovům, která Lukašenko proti České republice směřoval,“ doplnil Petříček.

„Vyjádřili jsme také jasně nesouhlas s tím, co dnes v Bělorusku vidíme, tedy s potlačováním demonstrací, velmi násilné zásahy proti demonstrujícím. Ale také jsme vyjádřili nesouhlas s tím, jak probíhala celá volební kampaň, kde došlo k zatčení celé řady opozičních představitelů, Skutečnost, že nebyla připuštěna na území Běloruska mezinárodní pozorovací mise, která měla sledovat průběh voleb, to vše jsou jasné doklady toho, že volby nebyly svobodné,“ zdůraznil Petříček.

Tento pátek bude zasedat rada ministrů zahraničních věci Evropské unie: „Zde prosazujeme, abychom společně reagovali, využili ekonomické nástroje, které máme k dispozici. Je potřeba jasně dát najevo, že pokud Bělorusko stojí o dobré vztahy s EU, tak se tyto věci nemohou dít,“ uzavřel Petříček s tím, že otázka sankcí je jedna z věcí, která je na stole.

reklama

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tvrdé. „Spodina“ se mstí Vašáryové její vlastní cestou

8:09 Tvrdé. „Spodina“ se mstí Vašáryové její vlastní cestou

Poté, co na Slovensku zvítězil Robert Fico a jeho SMER, komentovala výsledky herečka a politička Mag…