Pirát Bartoš začal rozesílat udání. Úřady si mají posvítit na Vojtěcha kvůli zakázkám na respirátory

24.04.2020 12:30

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na svém twitteru oznámil, že podal podnět k Nejvyššímu kontrolnímu úřad (NKÚ) a Finančnímu analytickému úřadu (FAÚ) na prošetření neprůhledné dodávky respirátorů pro Ministerstvo zdravotnictví.

Pirát Bartoš začal rozesílat udání. Úřady si mají posvítit na Vojtěcha kvůli zakázkám na respirátory
Foto: Repro FTV Prima
Popisek: Ivan Bartoš v Partii
reklama

Česká republika se s nedostatkem respirátorů potýká prakticky od začátku koronavirové krize. Není proto divu, že předražené kšefty ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) s respirátory vyvolávají pozornost a otázky.

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš se rozhodl najít odpovědi, proč Vojtěchův resort při nákupu respirátorů takto nesmyslně postupuje. Na svém twitteru ohlásil, že proto podal podnět k NKÚ a FAÚ na prošetření neprůhledné dodávky respirátorů pro Ministerstvo zdravotnictví.

„Adam Vojtěch mi nevysvětlil, proč kupoval respirátory za 866,-/kus od pochybných dodavatelů, když je jiný resort koupil jinde 17× levněji,“ zdůvodnil ve svém tweetu Bartoš s tím, že na ministrovu odpověď stále čeká.

Jednu takovou podivnou zakázku na dodávku respirátorů za 310 milionů od Ministerstva zdravotnictví získal například podnikatel Jan Kunc. A to navzdory tomu, že ho tíží 18 exekucí a jeho firma sídli na virtuální adrese.

Ministerstvo zdravotnictví nakonec uvedlo, že většina těchto zakázek byla stornována, protože materiál buď nebyl firmou Recea Prague dodán včas, nebo nedorazil v původně slibované kvalitě

Podle informací veřejnoprávního rozhlasu se tento jednašedesátiletý podnikatel Kunc zná také s Milanem Jančíkem. Jančík býval starostou Prahy 5 a vlivným komunálním politikem pražské ODS z éry Pavla Béma. Rozložitý smíchovský starosta s minulostí operního pěvce byl spojován s řadou problematických veřejných zakázek.

Více jsme psali ZDE

Další velké pochybnosti vyvolávala v polovině dubna také jistá malá firma LA Factory z Lanškrouna, která se stala hlavním dodavatelem respirátorů pro resort zdravotnictví. Ta několik týdnů přitom neprojevovala vůbec žádnou aktivitu.

Děkan Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze Ladislav Mejzlík o ní hovořil jako o ‚připravené schránce‘. „Nevykazuje vůbec žádnou činnost. Nemá žádné náklady, žádné výnosy a podle přílohy zveřejněné za rok 2018 neměla ani žádné zaměstnance,“ uvedl.

Firmu založil lanškrounský podnikatel Radek Švec. Bývalý spolumajitel rodinné firmy Wendell Electronics, montující a prodávající elektroniku, vložil před lety základní kapitál 100.000 Kč, který doposud nebyl splacen.

I přesto se v březnu tato firma stala hlavním dodavatelem respirátorů pro Ministerstvo zdravotnictví. Obchodník Švec popsal, že k ochranným pomůckám se od elektroniky dostal náhodou. V Číně prý nakupuje už patnáct let elektronické součástky a díky tomu tam má určité konexe.

Více se dočtete ZDE

Když v polovině března viděl nemohoucnost vlády při shánění zdravotnických pomůcek, oslovil jednoho ze svých čínských známých, šéfa firmy Hongkong Bliss International Group, zda by byl schopen v Číně sehnat nějaké roušky a respirátory. Nakonec se s ním dohodl a s touto dohodou šel na ministerstvo, kde zasedal Ústřední krizový štáb.

Novinářům také přiznal, co má ze zakázek on. Respektive z jedné zakázky. Mělo se jednat o zakázku za 155 milionů korun. „Marži mám do dvaceti procent a zisk něco mezi šesti až osmi procenty,“ vykládal. Novináři to spočítali na 9 až 12 milionů korun zisku.

Jenže pak Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo, že s jeho firmou kromě této zakázky uzavřelo i další obchody, v objemu minimálně 1,2 miliardy. To už ale podnikatel novinářům raději nebral telefon.

Později se objevily informace, že Ministerstvo zdravotnictví nakupovalo respirátory dvakrát tak draze než Ministerstvo vnitra. Konkrétně dodávka od firmy pana Švece obsahovala respirátory v ceně 170 korun za kus, zatímco vnitro, které kupovalo přímo od čínského výrobce, platilo za jeden kus 80 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

7:50 Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

Včerejší akce na Pražském hradě se stala terčem kritiky. Vadily zejména plastové kelímky, ve kterých…