Pirát Peksa se z Bruselu rozpovídal o brexitu. Už to prý všechny unavuje

29.10.2019 17:31 | Zprávy

Europoslanec a místopředseda České pirátské strany Mikuláš Peksa tvrdí, že téma brexitu už všechny v Bruselu unavuje. „Míč je na straně Britů, ale oni se jen dohadují a nejsou schopni se dohodnout, co vlastně chtějí,“ řekl s tím, že Britové teď poněkolikáté žádají o tříměsíční odklad brexitu, který se táhne již tři roky. Podle něj je ale již třeba řešit navazující problémy, jako jsou sestavování rozpočtu a regulace trhu.

Pirát Peksa se z Bruselu rozpovídal o brexitu. Už to prý všechny unavuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Britský ministerský předseda Boris Johnson dlouho tvrdil, že Británie odejde k 31. říjnu z EU ať už s dohodou, nebo bez ní, a mnohokrát pronesl, že o další odklad již nepožádá. Dohodu ovšem v parlamentu neprosadil, a tak o odklad i potřetí zažádal.

„Téma brexitu už nás unavuje. To není jen samotná otázka, kdy k tomu dojde, ale poté bude třeba řešit, jak bude probíhat další fungování a navazující zákony, jak se bude sestavovat rozpočet, a k tomu už konečně potřebujeme vědět, jak to s Británií bude,“ řekl Peksa v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

„Musejí souhlasit všichni premiéři zemí EU. Očekávám, že tak všichni učiní, protože se nechtějí do toho vměšovat, aby byli chápáni jako ti, kteří vyšoupli Británii z EU,“ dodal, že i Francouzi se nakonec rozhodli, že nebudou dělat zlou krev a odklad povolí.

Johnson se podle Peksy snaží Británii dostat z EU zuby nehty, a tak třeba přidal do požadavku na odklad dodatek, že po 31. lednu už ale opravdu žádný odklad nebude možný. „V rámci zákonů Velké Británie ten odchod učinit bez dohody nemůže a parlament mu dohodu ani jednou neschválil. Tak hledá různé berličky, třeba prý měl být domluvený s maďarským premiérem, že ten odklad neschválí, a tím Británii z EU vyhodí,“ vysvětluje pirátský europoslanec.

Dlouhý brexit podle něj poškozuje všechny, protože europoslanci potřebují dále pracovat na zákonech a na rozpočtu, „a oni nám tím svým postojem, kdy nejsou schopni se dohodnout, přidělávají potíže,“ řekl Peksa a dodal, že jde i o problém s lidskými zdroji. „Třeba britští europoslanci mají problém udržet si své asistenty na sekretariátu, protože ti lidé nemají jistotu, že tam ten europoslanec ještě za týden bude sedět. A tak si hledají jinou práci,“ uvedl Peksa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opava na svého ministra nebyla zrovna zvědavá

11:35 Opava na svého ministra nebyla zrovna zvědavá

„Petr Fiala i vy jste se byli u nás podívat, jak máme zdevastovaný majetek, slibovali jste rychlou p…