Piráti a STAN: Marek Hilšer zvažován do vlády

22.06.2021 12:51

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, školství či obrany, nejčastěji odpoví, že to bude až věcí povolebního vyjednávání a že přece program je mnohem důležitější. Ale koalice Pirátů a Starostů tento tradiční vzorec narušila a už dnes představila své kandidáty na ministerské posty. Nahlédněte.

Piráti a STAN: Marek Hilšer zvažován do vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš a Vít Rakušan

Politici většinou říkají, že důležitější než křesla ve vládě, je politický program a kolik z něj se podaří prosadit, ale spory často vedou i o ministerská křesla.

Anketa

Považujete policejní zákrok vůči mrtvému teplickému Romovi za chybný?

hlasovalo: 23899 lidí

Piráti a Starostové již dnes oznámili, koho si umí představit ve vládě, pokud se na podzim potvrdí současné předvolební průzkumy a vyhrají volby.

Jak je již dlouho avizováno, předsedou takové vlády by se stal šéf Pirátů Ivan Bartoš. Jeho koaliční partner, předseda Starostů a nezávislých, Vít Rakušan, by se mohl stát ministrem vnitra. Ale koalice má na tento post více možných adeptů. To ostatně platí u téměř všech resortů.

Jen na Ministerstvo obrany existuje jeden jediný kandidát. Poslanec STAN Jan Farský.

Vedle Rakušana je dalším uvažovaným kandidátem na post ministra vnitra poslanec Lukáš Kolářík.

Na Ministerstvo práce a sociálních věcí si po Janě Maláčové (ČSSD) pomýšlí 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová, ale šéfem resortu by se mohli stát také stávající senátor Marek Hilšer nebo poslankyně STAN Věra Kovářová.

Ministrem spravedlnosti by se mohl stát současný předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, eurposlanec za STAN Stanislav Polčák nebo senátor Zdeněk Hraba.

Ministrem financí by se mohl stát Věslav Michalik za STAN nebo senátor zvolený s podporou Pirátů Lukáš Wagenknecht, kterého hojně kritizuje stávající premiér Andrej Babiš (ANO) a označuje ho za „udavače v Bruselu“. Senátor Wagenknecht opakovaně kritizoval střet zájmů Andreje Babiše.

Na post ministra školství má koalice hned 5 kandidátů. Jsou jimi senátor Mikuláš Beke, kritik Miloše Zemana, nebo poslanec Petr Gazdík (STAN), ale také pirátský poslanec Lukáš Bartoň, nebo ostravská náměstkyně pro oblast školství Andrea Hoffmannová a zastupitel hlavního města Prahy a radní pro školství Vít Šimral.

Do čela dopravy by mohl za STAN usednout současný hejtman Libereckého kraje Martin Půta nebo za Piráty Ondřej Polanský,

Ministrem zahraničí by se mohl stát pirátský poslanec Jan Lipavský nebo za STAN bývalý primátor Hradce Martin Dvořák.

Zdravotnictví může podle Pirátů a Starostů vést expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál, nebo starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková, nebo senátor a lékař Karel Zitterbart.

A co k sestavě říká její možný šéf jako premiér Ivan Bartoš?

„Demokratickým procesem jsme zvolili partu nejlepších expertů pro řízení této země, kteří hodlají realizovat náš koaliční program a kteří dokáží naší zemi dostat z hluboké zdravotní, ekonomické a sociální krize. Této zemi zoufale chybí kvalitní experti, kteří by ji dokázali posunout kupředu a vrátili lidem perspektivní budoucnost, kterou si každý jednotlivý občan zaslouží. Věřím, že my tyto odborníky, kteří navíc vedou či působí v našich expertních týmech, máme. Koaličních nominantů je přes čtyři desítky a z jejich řad by neměli vzejít v případě volebního úspěchu jen případní ministři, ale například i náměstci či odborní poradci jednotlivých sekcí resortů a podobně, pokud v budoucnu naše koalice daný resort bude řídit. Nelze opakovat chyby současné vládní garnitury, která střídá své představitele jak na běžícím páse, chybí jí experti s dobrým zázemím, kteří by s ní chtěli být ještě spojováni, a která zcela selhává v řízení naší země. Piráti a Starostové chtějí být pro voliče navíc maximálně čitelní, i proto občanům ještě před volbami představujeme náš tým, který vrátí zemi budoucnost,“ uvedl předseda Pirátů.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

19:05 Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil svým proslovem formou videohovoru letošní setkání S…