Piráti se hádají, co dál. Někteří volají po kritice vlády z liberálních pozic

12.10.2021 21:56 | Ze sítí

Je jasné, že letošní volební výsledky nedopadly pro Piráty zrovna šťastně, pouze čtyři sněmovní křesla pro pirátské poslance hovoří sama za sebe. I když předseda Ivan Bartoš krotí vášně tím, že prioritou je společně s koaličními partnery plnit program, na stranickém fóru se rozjela debata plná emocí a s častou otázkou: má pro Piráty vůbec smysl jít do vlády?

Piráti se hádají, co dál. Někteří volají po kritice vlády z liberálních pozic
Foto: Reprofoto: CNN Prima News
Popisek: Ivan Bartoš (Piráti)

„Všichni mají mandátů jak máku, jen my máme úplné hovno. Za téhle situace, se čtyřmi poslanci, jejichž hlasy ve Sněmovně vlastně nikdo nepotřebuje, by byla účast ve vládě sebevraždou,“ vyjádřil na pirátském fóru svůj názor zastupitel na Praze 9 Petr Daubner.

A má de facto pravdu, vládní většina Piráty ve své podstatě skutečně nepotřebuje. Dohromady má koalice SPOLU s koalicí PirSTAN 108 hlasů. Pokud by vypadli Piráti se svými čtyřmi mandáty, vládní většina by pokračovala se 104 hlasy. Piráti totiž, jak připomínají Novinky.cz, doplatili na kroužkování.

Původní zdroj ZDE.

Vládní angažmá odmítá také Jiří Kadeřávek, hovoří o sebevraždě pro Piráty. „Jediná cesta, jak přežít, je nechat STAN jít a vytvořit si prostor pro dlouhodobou a konstruktivní kritiku kroků vlády z liberálních pozic,“ napsal na fóru.

Nyní členům nezbývá než vyčkat, co jim nabídne koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), rozhodnutí padne při hlasování členské základny. Pokud by však Piráti do vlády nevstoupili, porušili by předvolební slib.

Podle Daubnera by mělo politickou odpovědnost za výsledek vyvodit na lednovém sjezdu předsednictvo strany v čele s Ivanem Bartošem, které koalici tlačilo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasil průšvih? Lipavský na fotce, která Zemana potěší. I s Pekarovou

10:40 Hasil průšvih? Lipavský na fotce, která Zemana potěší. I s Pekarovou

Zdálo se, že právě izraelská otázka bude jedním z důvodů, proč prezident Miloš Zeman, nebude chtít j…