Piráti útočí: Rektor Hampl je loutka, která tajila svůj astronomický plat. Jeho spojení s iniciativou za zveřejňován platů je pokrytectví

04.10.2014 15:01

Za odstrašující příklad politického pokrytectví považují Piráti spojení bývalého rektora Karlovy univerzity Václava Hampla s iniciativou Rekonstrukce státu.

Piráti útočí: Rektor Hampl je loutka, která tajila svůj astronomický plat. Jeho spojení s iniciativou za zveřejňován platů je pokrytectví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předvolební akce České pirátské strany s cílem požádat úředníky magistrátu, aby neskartovali dokumenty a smlouvy, které Praha v minulosti uzavřela ještě před nástupem Pirátů do funkcí pražských zastupitelů.
reklama

Fotogalerie: - Piráti na magistrátu

Předvolební akce České pirátské strany s cílem pož...
Předvolební akce České pirátské strany s cílem pož...
Předvolební akce České pirátské strany s cílem pož...
Předvolební akce České pirátské strany s cílem pož...
Předseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík
Předseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík

„Hampl na univerzitě odmítal zveřejňovat smlouvy, které předkládal akademickému senátu, a nezákonně odmítal poskytovat informace o svých mimořádných odměnách a odměnách svého managementu. Spojení s iniciativou Rekonstrukce státu je dalším příkladem politického pokrytectví,“ říká Jakub Michálek (25) z Pirátské strany, který ve volbách kandiduje na pražský magistrát. Své stanovisko uveřejnil na Facebooku a potvrdil ho Parlamentním listům.cz.

Hampl se před několika dny spojil s Rekonstrukcí státu ve snaze získat politické body. Kandiduje totiž na senátora.

Spojení s Hamplem byla chyba

Právě zveřejňování smluv a platů je jedním z pilířů aktivit Rekonstrukce státu. Svou podporou politika, který popíral to, zač Rekonstrukce státu bojuje, popřela tato iniciativa sebe samu.

Hampl (52) svůj plat 128 400 Kč měsíčně tvrdošíjně odmítal zveřejnit, ač ho k tomu vybízela média, odborníci i Ministerstvo školství. Nakonec ministerstvo zveřejnilo jeho plat za něj, na což Hampl reagoval tak, že udělal totéž.

Iniciativa Rekonstrukce státu připouští, že spojení s kontroverzním rektorem Václavem Hamplem mohla být chyba: „Dali jsme svou nálepku panu Hamplovi na jediný plakát a nijak jsme se nesnažili ho propagovat. Bohužel tyto věci z minulosti v projektu nehodnotíme.“

Václav Hampl k tomu říká: „Co se zveřejnění platu týče, je to předmětem soudního sporu o interpretaci dvou částečně protichůdných norem. Nezveřejňoval jsem smlouvy, které byly předkládány akademickému senátu před jejich předložením správní radě, po níž teprve mohly být podepsány a vstoupit v platnost.“

Vzpoura proti právnímu státu

Spoluautor Zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek tvrdí, že Hamplovo odmítnutí zveřejnit plat byla vzpoura proti právnímu státu.

Podle Piráta Jakuba Michálka byl Hampl během svého působení na univerzitě jen loutkou v rukách univerzitního kancléře a kvestora. „Byl jimi zcela ovládán,“ míní Pirát Michálek, který podal na Hampla žalobu.

Plat Václava Hampla 128 400 Kč měsíčně byl zdaleka nejvyšší ze všech rektorů veřejných vysokých škol. Například plat rektora Jakuba Novotného z Vysoké školy polytechnické v Jihlavě byl ve srovnání s Hamplem poloviční: 64 200 Kč měsíčně.

„Výše platu pana Hampla ale není základní problém. Alarmující je Hamplovo porušení zákona o svobodném přístupu k informacím,“ říká Pirát Michálek, který navštěvoval školy ve Spojených státech a na Právnické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval obor Právo a právní věda s diplomovou prací. Má zkušenosti z akademické samosprávy, kde byl členem akademického senátu.

Katolické buzny vyvolaly spor

Kontroverzní rektor Václav Hampl na sebe upozornil před časem také případem jmenování homosexuálního aktivisty a pedagoga Univerzity Karlovy Martina Putny profesorem. Putnovi se obšírně věnovala média poté, co se objevil na demonstraci za práva gayů s transparentem „Katolické buzny zdraví Bátoru“ a předtím také vulgárně útočil na Miloše Zemana.

Prezident Miloš Zeman pak odmítl Putnu profesorem jmenovat a rektor Hampl se na protest nezúčastnil jmenovací ceremonie.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: onh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…