Piráti volili předsedu. Pikal odstoupil a zdůvodnil to tak, že všichni jen zírali

11.01.2020 13:37

V ostravské hale Gong v sobotu dopoledne odstartoval celostátní sněm Pirátů. Ivan Bartoš, který na sjezdu obhajuje pozici předsedy, konstatoval, že Piráti chtějí být součástí příští demokratické vlády. Bartoš nebyl jediný, kdo mluvil o účasti Pirátů ve vládě. Jasně také zaznělo, že z politických stran mají liberální Piráti nejblíž k hnutí Starostové a nezávislí. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan zaslal Pirátům zdravici.

Piráti volili předsedu. Pikal odstoupil a zdůvodnil to tak, že všichni jen zírali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Piráti v ostravské hale Gong pořádají klíčový sněm. Klíčový bude proto, že si na něm zvolí celorepublikové vedení, které připraví strategii do letošních voleb krajských a v příštím roce i do voleb senátních. Zásadního hlasování se účastní přes sedm stovek delegátů, a to nejen těch, kteří sedí přímo v ostravské hale, ale také členové strany, kteří se na sněm nedostali, ale mohou hlasovat z pohodlí svého gauče prostřednictvím mobilní aplikace.

Takto početným zastoupením delegátů se Ivan Bartoš pochlubil, když sněm zahajoval. Poté se spolu s Vojtěchem Pikalem a s Mikulášem Ferjenčíkem utkal o post předsedy strany.

Do druhého kola hlasování celostátního fóra Pirátů společně s ním postoupil i místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal, který ale následně z volby odstoupil. Zdůvodnil to tak, že rozdíl mezi Bartošem a jím je příliš velký. Třetí kandidát, poslanec Mikuláš Ferjenčík, do druhého kola volby nepostoupil.Pro postup do druhého kola musel kandidát získat nadpoloviční většinu hlasů členů strany, kteří se vyjadřovali k jeho přijatelnosti. Bartoše jako přijatelného předsedu označilo 606 z 653 hlasujících, Pikala 376. Ferjenčíka vnímalo jako přijatelného šéfa strany 261 Pirátů, napsala ČTK.

Po svém zvolení mluvil také o tom, že Piráti musí řešit i péči o českou krajinu, ale také o občany ohrožené exekucemi a tak podobně. 

Piráti proto chtějí mít plnohodnotný ekonomický program určený pro 21. století.

„Já si myslím, že my máme lepší alternativu, než nabízejí stávající vládní strany, jenom to mnoho lidí ještě neví,“ zdůraznil Bartoš. Jeho slova zachytily kamery ČT.

Již ve svém kandidátském projevu mluvil o tom, že má ambici dostat Piráty do vlády. „My v těch volbách chceme uspět a v souladu se schválenou strategií být ve vládě, v budoucí vládě této země. Je to jasný cíl podílet se na exekutivě,“ prohlásil Bartoš ve svém projevu.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Nejen od staronového předsedy zaznívalo, že Piráti chtějí být součástí vlády bez stávajícího premiéra, ale také jako určitá protiváha tradičním konzervativním stranám. Piráti sami sebe řadí k liberálnímu středu. Na sněmu nejednou zaznělo, že mají nejblíž k hnutí Starostové a nezávislí. Jeho předseda Vít Rakušan jim poslal zdravici. „Přeji vám štastnou ruku při volbě vedení strany,“ vzkázal Pirátům. A oznámil jim, že v řadě otázek se shodnou a mohou spolupracovat.

Osobně k delegátům promluvil senátor Václav Láska, předseda klubu Senátor 21, který spojuje, senátory kandidující s podporou Pirátů, s podporou Zelených a některé nezávislé senátory.

Ve svém projevu se Láska Pirátům omluvil, že tak docela nevěřil v pevnost jejich poslaneckého klubu. Spolu s některými komentátory a politology si prý myslel, že zkušenější politici ze zavedených stran pirátský poslanecký klub rozcupujou. To se ale nestalo a Láska upozornil, že si nevšiml, že by se za svou chybnou předpověď nějaký komentátor nebo politolog omluvil. „Tímto se vám omlouvám,“ prohlásil poté sám za sebe. Omluvil se, že nevěřil v soudržnost Pirátů. A dočkal se potlesku.

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

Láska vyvolal na tvářích delegátů také úsměv, když na sebe prozradil, že moc neumí sepisovat zdravice. Poznamenal, že když před dvěma lety poslal Pirátům zdravici, někteří z Pirátů s ním pak ještě dlouho nemluvili. A totéž se mu stalo u Zelených.

Potlesk si vysloužil i za to, že Piráty označil za naději české politiky. Nejen za naději, že po příštích volbách už nebude premiérem Andrej Babiš, ale také za naději, že se po Babišovi nevrátí staré pořádky a že česká politika se vydá na lepší cestu.

Láska a Rakušan byli jedinými českými politiky z jiných stran, kteří na sjezdu Pirátů dostali prostor.

Vedle předsedy strany si Piráti volí také nové místopředsedy, a to z celkem deseti kandidátů. Post by ráda obhájila např. dosavadní místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová, i dosavadní místopředseda Radek Holomčík.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

20:51 A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

I přesto, že místostarosta žádal ministra, aby k ubytování romských uprchlíků v Kramolíně nedošlo, š…