Piráti využijí veškeré právní prostředky k tomu, aby přinutili prezidenta dodržovat ústavu, říká Michálek

05.11.2017 16:54

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek se domnívá, že lidé nejsou hloupí a když v minulosti hodili přes palubu Věci veřejné, hodí i hnutí ANO Andreje Babiše. O Pirátské straně Michálek pro Deník.cz prohlásil, že jsou liberální středovou stranou s proevropskou orientací.

Piráti využijí veškeré právní prostředky k tomu, aby přinutili prezidenta dodržovat ústavu, říká Michálek
Foto: Pirátská strana
Popisek: Jakub Michálek

Michálek se v rozhovoru mimo jiné svěřil, že ho děsí nástup šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v České republice. Vláda podle jeho slov bude sestavena jen ze členů a příznivců hnutí ANO. „Bude mít pod palcem jmenování soudců, státních zástupců a vrcholných úředníků.“

„Hlasy jsou rozdány tak, že neexistuje přirozená většina. Jsou tam strany, které nemají koaliční potenciál, jako KSČM a částečně SPD. V takovém systému není možné očekávat, že se zformuje alternativa. Ačkoli se tedy na Babiše díváme kriticky, podpořili jsme postup, který by vedl k co nejrychlejšímu ustavení Poslanecké sněmovny. Jsme přesvědčeni, že jedině v případě jejího řádného fungování budeme moci na věci upozorňovat a také hlasovat o policejní žádosti o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání,“ dodal také Michálek. Podle jeho slov však Piráti nepočítají s tím, že by tu hrozila existence vlády bez důvěry po celé čtyřleté období. 

„Vláda by rozhodně měla mít důvěru parlamentu, a pokud bude prezident republiky udržovat vládu bez důvěry, využijeme veškeré právní prostředky k tomu, abychom ho přinutili dodržovat Ústavu České republiky,“ sdělil Michálek a neobával se ani zmínit ústavní stížnost. 

Michálek pak také sdělil, jak se Piráti zachovají v nadcházejících prezidentských volbách. Jak uvedl, strana dala dohromady desetibodovou představu o tom, co by měl prezident republiky splňovat. „Například by neměl být navázaný na zájmy cizích mocností, měl by občany spojovat, diskutovat, nechovat se jako slon v porcelánu. Zatím jsme se nerozhodli, že podpoříme některého ze známých kandidátů. A ani nebudeme stavět vlastního uchazeče o Hrad,“ dodal Michálek se slovy, že Zeman by však už podruhé být prezidentem neměl. 

Původní text ZDE.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…