Píše špatně. Šéfredaktor MF Dnes dostal dopis z vysokých míst Ukrajiny

31. 3. 2019 6:03

Ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis podle svých vlastních slov ctí svobodu médií a svobodu slova. Ale zároveň cítí jako svou povinnost hájit svou zemi. Rozhodl se proto zaslat dopis šéfredaktorovi MF DNES Jaroslavu Pleslovi, v němž se ohradil proti textům, které v deníku vycházejí právě o Ukrajině. Dochází v nich k romantizaci teroristů, kteří s podporou Ruska řádí na jihovýchodě Ukrajiny.

Píše špatně. Šéfredaktor MF Dnes dostal dopis z vysokých míst Ukrajiny
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Jaroslav Plesl
reklama

Na jaře 2014 ruská armáda obsadila ukrajinský poloostrov Krym a pobývá zde dodnes. Prý především proto, aby poloostrov nezískali Američané. Jenže vedle Krymu v téže době vypukly také boje na východě Ukrajiny mezi proruskými separatisty a centrální vládou v Kyjevě. Separatisty podporované Ruskem označuje vláda za teroristy, proti kterým vede operaci ve jménu nutnosti udržet Ukrajinu jednotnou.

Anketa

Vítáte zvolení Ladislava Jakla do RRTV?

95%
5%
hlasovalo: 21579 lidí

O to víc je ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis znepokojen tím, co se o povstalcích z východu Ukrajiny dočítá v Deníku MF Dnes, kterému už několik let šéfuje novinář Jaroslav Plesl.

„Už v roce 2017 jsem byl donucen obrátit se na redakci kvůli článkům zvláštního zpravodaje Adama Hájka, jehož tři obsáhlé reportáže z Doněcku oplývaly romantizujícím líčením a glorifikací zločinců, kteří okupují část ukrajinského území a miliony Ukrajinců si vzali jako rukojmí. Reportér Hájek se navíc na okupovanou část ukrajinského Donbasu dostal s hrubým porušením ukrajinských zákonů. Před měsícem jsem pak redakci upozornil na fakt, že jako součást infografiky zveřejnila mapu, na níž Krym nebyl vyobrazen jako součást území Ukrajiny, což je v rozporu s mezinárodním právem,“ napsal velvyslanec Pleslovi. Dopis uveřejnil server Forum24.cz.

„Avšak největší pobouření v Česku žijících Ukrajinců vyvolaly dva krátce po sobě zveřejněné rozhovory, jež MF DNES otiskla na celou tiskovou stranu (MF DNES, čtvrtek, 27. února 2019, rubrika Rozhovor, str. 6 a MF DNES, pondělí, 16. března 2019, rubrika Rozhovor, str. 16). Jako první vyšel rozhovor s paní Olenou Bondarenko, zástupkyní tvrdého jádra z okolí uprchlého ukrajinského exprezidenta Janukovyče, která zcela nepokrytě šíří lži a manipulace ohledně tragických událostí v Kyjevě v období zimy 2013 – 2014, na nichž se jako poslankyně tehdejší vládní Strany regionů minimálně nepřímo podílela. Celý rozhovor s paní Bondarenko přímo přetéká nepodloženými informacemi, jako jsou tvrzení o černých seznamech, tajných věznicích, zvýšení ceny plynu o 1200 procent a další snadno vyvratitelné nesmysly a lži. Následoval rozhovor s paní Dagmar Martinkovou (MF Dnes, pondělí, 16. března 2019, rubrika Rozhovor, str. 16), která situaci na Ukrajině rovněž popisuje pouze černě. Pravidelně komunikuji s volyňskými Čechy žijícími na Ukrajině, stejně jako jsem v kontaktu se svými krajany z mnoha měst naší země, a kritická vyjádření paní Martinkové by je urazila a ohradili by se proti nim,“ pokračoval velvyslanec.

Fotogalerie: - Dnešní Ukrajina jak ji neznáte

Beseda: Dnešní Ukrajina jak ji neznáte. 29. 11. No...
Stanislav Novotný na besedě: Dnešní Ukrajina jak j...
Beseda: Dnešní Ukrajina jak ji neznáte. 29. 11. No...
Hynek Kmoníček na besedě: Dnešní Ukrajina jak ji n...
Beseda: Dnešní Ukrajina jak ji neznáte. 29. 11. No...
Jaroslav Bašta na besedě: Dnešní Ukrajina jak ji n...

Jevhen Perebyjnis si je podle svých vlastních slov vědom toho, že list nenese odpovědnost za odpovědi, které vycházely z úst zpovídaných osob. Deník ale nese jasnou odpovědnost za to, s kým se rozhodne udělat a uveřejnit rozhovor. Velvyslanci se zdá, že je populární český deník odhodlán informovat o Ukrajině buď negativně nebo vůbec, nad čímž Perebyjnis jen zklamaně kroutí hlavou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

19:39 Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se v průběhu jednání Poslanecké sněmovny rozčílila kvůli…