Pithart: Raději jít do vlády s Babišem, než zůstat venku

07.11.2017 22:36

Podle bývalého premiéra a předsedy Senátu Petra Pitharta je shánění podpory pro menšinovou vládu nemravná situace. „Nic horšího jsem si nedovedl představit, prezident si hraje a žertuje, je to velmi cynické,“ říká.

Pithart: Raději jít do vlády s Babišem, než zůstat venku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pithart

Menšinovou vládu, která dost možná bude vládnout bez důvěry Poslanecké sněmovny, nyní sestavuje prezidentem pověřený Andrej Babiš. Podle Pitharta je to velmi nepříznivá situace, ale domnívá se, že volby mohly v podstatě dopadnout daleko hůř. „Já říkám, že raději jít do vlády s Babišem, než zůstat venku,“ říká v rozhovoru pro DVTV.

V rozhovoru se Pithart marně zamýšlí i nad tím, jaké jsou při sestavování vlády i jiné možnosti, jelikož mu všechny varianty přijdou katastrofální. „Je snad možné, že se Zeman zalekne nechat vládu vládnout bez mandátu? Ona totiž pak nic nezmůže a žádný zákon neprosadí. Může také hledat podporu ad hoc, to je ale vše pařeniště korupce a nemravnosti,“ říká.

„Já se třeba ptám, kdo bude například ministrem vnitra ve vládě bez mandátu, bez důvěry. Ministerstvo spravedlnosti si zřejmě ANO ponechá, ale co ministerstvo vnitra. Rád bych taky viděl, jak vyšetřovatelé, kteří řeší Babišovu kauzu, jak se vlastně cítí v kramflecích,“ říká Pithart s tím, že se může stát, že celá věc jednoduše vyšumí a zapomene se na ni a nepohlídá ji ani silná opozice.

Struktura státu a pilíře státní moci, tedy zakonodárná, výkonná a soudní, se tím podle Pitharta může začít bortit právě v těch nejcitlivějších místech. „V posledních letech jsme měli celkem dobrý pocit, že si tyto součásti státní moci stojí za svým, a teď se to vážně může začít hroutit,“ obává se Pithart a dodává, že důsledky by byly dlouhodobé.

Samozřejmě jsou stále možné varianty, že se Poslanecká sněmovna sama rozpustí, vládu s KSČ a s SPD si prý Pithart nedokáže vůbec představit. Jisté jsou podle Pitharta předčasné volby. „Volič bude trestat ty, kteří ho znovu donutili jít k urnám, a naopak odmění toho, kdo se snažil, nabízel a usmíval se,“ říká Pithart a je si jistý, že by další volby dopadly pro Babiše ještě daleko příznivěji.

Prezident Zeman nedávno prohlásil, že se podle něj vláda bez důvěry kabinetu neliší od vlády s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout čtyři roky. Tohle tvrzení by prý nikoho z ústavních právníků ani nenapadlo. „Vládnutí s důvěrou je přece to, oč jde. Udivuje mě, že tohle může vůbec pana prezidenta napadnout,“ podivoval se Pithart.

V Ústavě je důležité předporozumění, které je cenné a rozhodující. Zeman si prý hraje, žertuje, hýbe základy Ústavy, a to je podle Pitharta cynické.

„V Česku chybí vážnost a respekt k Ústavě, ten tu nikdy jako takový nebyl. Teď vysvitla naděje, že si začneme Ústavy vážit, ale bohužel. Jestli to takto půjde dál, lidé ji budou chápat jako formalitu, ozdobu, která nebude už nikoho zajímat. Ústava je základ, na kterém vše stojí a bez něj se vše sesype,“ varuje Petr Pithart a dodává, že bychom si měli vzít příklad z Američanů, kteří svou ústavu skutečně ctí tak, že se i děti od dětství učí její texty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dah

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …