Pithart, Ruml, Šabatová. Stop plynu z Ruska! A je veselo

11.04.2022 12:52 | Ze sítí

Rozhodnutí o ukončení nákupu plynu a ropy z Ruska žádají signatáři petice, kterou mimo jiné podepsala i někdejší ombudsmanka Anna Šabatová, politici Jan Ruml či Petr Pithart nebo dokumentaristka Olga Sommerová. Podle signatářů platby za dodávky plynu a ropy z Ruska financují válku na Ukrajině, vraždění civilních obyvatel, bombardování nemocnic, celých měst i skladů potravin. Na Šabatovou následně velmi zostra reagoval publicista Štěpán Kotrba.

Pithart, Ruml, Šabatová. Stop plynu z Ruska! A je veselo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová

„Chceme pomoci zastavit tuto válku, ale nemáme jiné zbraně, než ochotu vzdát se části svého pohodlí. Každý z nás může plynu a ropy spotřebovávat méně. Každý z nás podepsaných se zavazuje šetřit plynem i pohonnými hmotami i za cenu zvýšených nákladů,“ píšou vládě signatáři.

„Žádáme vás, abyste rozhodli o ukončení nákupu plynu a ropy z Ruska. Žádáme vás, abyste ukončení odběru prosazovali v Evropské unii. A také vás žádáme, abyste zvýšené životní náklady pomohli nést těm spoluobčanům, jimž může další zvýšení cen ohrozit důstojnou životní úroveň. Válečná agrese Putinova režimu ohrožuje nás všechny. Pomozme ji zastavit aspoň tím, že ji přestaneme financovat!“ dodávají signatáři.

„Současnou situaci můžeme využít jako  příležitost zbavit se postupně nejen závislosti na Rusku, ale i na fosilních palivech, a tím zvýšit svou bezpečnost,“ zakončují petenti.

Petici podepsali například signatářka Charty 77 Jarmila Johnová, Věra Roubalová Kostlánová, Monika Le Fay, Tereza Boučková, psychoterapeutka Jitka Vodňanská, dokumentaristka Olga Sommerová, někdejší politici Jan Ruml, Petr Pithart či publicista František Kostlán.

Mezi podepsanými je i publicistka a překladatelka Petruška Šustrová, historik Petr Placák, publicista Jiří Tichý a signatářka Charty 77 a někdejší veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. 

„Podepsala jsem výzvu vládě, aby rozhodla o ukončení nákupu plynu a ropy z Ruska. Strašlivá válka na chvíli možná vytlačila z našich úvah hlubokou krizi klimatickou a dramaticky zamíchala kartami. Odvážná vláda by se neměla bát spojit odpověď na válečnou i klimatickou krizi v jedno zásadní rozhodnutí: vykročit směrem k ekologicko-sociální transformaci naší závislosti na fosilních palivech,“ uvedla Šabatová na svém facebookovém profilu.

„Sociálně citlivá vláda přitom musí stále myslet na sociálně slabší část populace a podpořit ji zřetelně a výrazně tak, aby se transformace neděla na její úkor. Dokáže být česká vláda odvážná a zároveň i sociálně citlivá?“ ptala se ve svém příspěvku.

„Blbá jak štoudev. Náš chemický průmysl bez plynu začne čarovat. Zbyde mýdlo s jelenem, vařené z kravských kostí. Sociálně citlivá vláda musí myslet na důsledky svých činů. Šabatová nemusí. Stačí něco plácnout,“ okomentoval to v diskusi publicista Štěpán Kotrba.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…