Pitomec. A všichni to o něm víme. Novinář vylil kyblík ošklivých věcí na hlavu mluvčího Miloše Zemana, který se již ozval

24.02.2015 8:21

Na webu Lidovky.cz si komentátor Jiří Peňás, známý kulturní expert tohoto deníku, vzal na paškál mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, zejména ve vztahu k jeho vytrvalému hledání článku Ferdinanda Peroutky, velebícího Hitlera. Věren svému žánru označil Peňás mluvčího za postavu vypadající jak z povídek Jaroslava Haška či ruského klasika satiry Gogola.

Pitomec. A všichni to o něm víme. Novinář vylil kyblík ošklivých věcí na hlavu mluvčího Miloše Zemana, který se již ozval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mluvčí prezidenta ČR Jiří Ovčáček
reklama

„Nejprve starý guberniální rada vyloví ze své alkoholem poničené paměti zmatenou vzpomínku na dávnou četbu, překroutí ji, vyleze mu fantasma, kterému se možná už diví i on sám, ale možnost, že by svá slova vzal zpět, je ještě vzdálenější než představa, že by třeba začal běhat,“ zhodnotil kulturní recenzent nejprve samotného prezidenta.

Když se jej prý poté „liberální šťourové a jiná škodlivá havěť“ zeptají po zdroji informací, dostanou prý „subalterní lokajové“ za úkol zjistit, jak se informace do prezidentovy „silně obnošené mozkovny“ dostala. „Oni sami nejspíš na to hledí s vyděšeným zrakem, neboť jméno Peroutka jim do té doby nic moc neříkalo a nyní mají za úkol stát se na něho experty,“ posmívá se.

Celý komentář ZDE

Kdyby prý jejich snaha nebyla tak trapná, dala by se označit za skutečnou komiku. Jedná se prý o důsledek propadu prezidentského úřadu na tu nejnižší úroveň. „Snad ani Husákovo okolí nepůsobilo tak uboze – aspoň o něm nic moc nikdo nevěděl a on sám se propadal do své tragičnosti, z níž nevydával příliš signálů,“ dodává. Zato teď prý sledujeme groteskní představení, jehož hlavním aktérem je kromě „neovladatelného golema“ (myšlen prezident) jeho mluvčí, který by prý za normálních okolností vzbuzoval jen posměch a lítost.

„Představte si ho jen ve školní třídě. Čím by tam byl? Šikanovaným šplhounem, kterého by se humánněji založení spolužáci museli z lítosti zastat, ale ve skutečnosti by dobře věděli, že je to neskutečný pitomec. Každý z nás nějakého takového zná a teď to jeden dotáhl na Hrad,“ píše Peňás. Poznamenává, že mladík, který nyní lustruje Ferdinanda Peroutku, se ještě nedávno živil v obskurních Haló novinách.

„Jeho zapálená činnost v obskurní tiskovině Haló noviny, která je obdobou fašizujících plátků první republiky, ho činila kandidátem na aktivistického pisálka, jenž za okupace udělal kariéru jako Vajtauer, Lažnovský či Krychtálek. Jména, která mu nejspíš nic neřeknou, ale mohl by se v rámci svého nařízeného samostudia na ně mrknout,“ dodal přejícně Peňás. Kdyby prý v Ovčáčkovi zbyla jen trocha soudnosti, poznal by v protektorátní žurnalistické elitě sám sebe.

Prezidentský mluvčí v úterý ráno na Peňásův text obratem zareagoval na svém Twitteru. Zaujalo jej, že při kritice Zemana dokázal redaktor, který se sám hlásí k "pražské kavárně" coby skupině vymezující se proti prezidentovi, dle Ovčáčka vzít zavděk dokonce i tvůrcem "normalizace", kterou tito lidé jinak označují za nejčernější období. "Pražská kavárna v antizemanovském zápalu rehabilitovala dr. Husáka a spol.," napsal v narážce na slova, že ani Husákovi spolupracovníci neměli tak nízkou úroveň jako on. Napjatě prý očekává, koho "pražská kavárna" vezme na milost příště.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…