Ve zcela zaplněném sálu ostravského Knihcentra Klára Samková nejprve vysvětlovala, jak k napsání jejího kontroverzního díla vlastně došlo. Po mediálně velmi známé rozpravě o islámu na půdě českého parlamentu, kterého se také zúčastnili diplomaté z několika arabských států, kteří po velmi tvrdé kritice Samkové sněmovnu demonstrativně opustili, ji oslovili zástupci pražského nakladatelství Bondy. Pražská právnička tehdy označila muslimské náboženství za totalitární ideologii, kterou dokonce přirovnala k nacismu a komunismu.
„Ten můj projev byl přeložen do angličtiny, němčiny a dalších cizích jazyků a začal kolovat po více protiislámských webech ve světě. Já jsem pak začala dostávat na svůj facebook hodně souhlasných příspěvků z USA, Austrálie i z Indie. Svět se tím otřásl, že někdo islám zcela otevřeně analyzoval a pojmenoval. Já nechci s nikým polemizovat, co dělal Mohamed s malými holčičkami nebo jaký druh obřízky ta či ona odnož islámu uznává, nejsem teolog ani religionista, pro mne je to po právní stránce naprosto nepřijatelná ideologie,“ vysvětlovala svůj postoj publicistka s tím, že kanibalismus a s ním spojené vraždění bychom také nemohli v naší společnosti akceptovat.
Podle Samkové se téměř všechny odnože islámu shodnou v nesmlouvavém boji proti nevěřícím, tedy i křesťanům, kromě jeho jediné albánské větve, která za II. světové války dokonce zachraňovala i Židy před nacisty. Dále se zamýšlela nad tím, že i křesťanství se ve své historii dopustilo řady zločinů, jenže si prošlo tisíciletým vývojem, kdy také došlo k oddělení církve od světské moci, a vždy v něm navíc působili, na rozdíl od islámu, někteří osvícenci, již na fatální chyby církve upozorňovali. Podle ní například odsoudila španělské dobyvatele v Jižní Americe za jejich krutost samotná inkvizice, která uznala indiány za bytosti rovné křesťanům. „Ježíš usiluje o vytvoření svého království plného míru až na nebesích, islám chce ale vládnout na celé zemi silou už teď, a to je ten základní rozdíl,“ upřesnila politická aktivistka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán