Plesl: Pavel Rychetský je slaboch. Otřesné

04.02.2021 9:28

Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský si zahrál na Boha, zhodnotil rozhodnutí Ústavního soudu ve věci volebního zákona Bohumil Pečinka, A doplnil, co tím Rychetský způsobil. Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl byl v posuzování kroku Ústavního soudu ještě tvrdší. Přesvědčte se sami.

Plesl: Pavel Rychetský je slaboch. Otřesné
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Soudce zpravodaj Pavel Rychetský
reklama

Jako ministr spravedlnosti ve vládě Miloše Zemana Pavel Rychetský vehementně prosazoval změnu volebního zákona. Za časů opoziční smlouvy tuto změnu společně prosadily ODS a ČSSD. Tehdy šlo o dvě nejsilnější strany na politické scéně a změna volebního zákona ve prospěch silných hráčů jim hrála do karet.

Po dvaceti letech od přijetí zákona nejhlasitěji kritizoval zrušení dvou podstatných částí volebního zákona šéf dnes nejsilnějšího politického uskupení - hnutí ANO - Andrej Babiš. Kritizoval Ústavní soud jako celek a neodpustil si osobní útok speciálně vůči Pavlovi Rychetskému.

O Pavlovi Rychetském se rozepsal také šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl, šéfredaktor deníku, který Andrej Babiš v roce 2013 koupil.

Anketa

Má Ústavní soud vaši důvěru?

7%
93%
hlasovalo: 30244 lidí

Plesl v komentáři pro deník, který řídí, navázal na Babiše a prohlásil, že se Ústavní soud ČR rozhodl ještě více rozdělit již tak dost rozklíženou českou společnost a podle Plesla dovedl republiku na pokraj ústavní krize. Šéfredaktor listu k tomu poznamenal, že to je už podruhé, co Ústavní soud zasáhl do voleb. Poprvé se tak za účasti Rychetského stalo v roce 2009, kdy ústavní soudci odsunuli konání voleb z roku 2009 na rok 2010.

Podruhé navíc nechal poslancům a senátorům jen 8 měsíců na to, aby se shodli na nové podobě zrušených částí volebního zákona.

„Senátoři, poslanci a vláda teď budou muset horečně schvalovat legislativu, z níž zákonitě nemůže vzejít nic jiného než paskvil. Jestli je toto záměr pana Rychetského, pak Ústavní soud odvedl skvělou práci. Politický chaos v době covidové je to poslední, co jsme potřebovali. Není divu, že z rozhodnutí Ústavního soudu jsou rozladěni i někteří opoziční zákonodárci, jmenovitě třeba předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny ČR Marek Benda z ODS,“ napsal šéfredaktor.

Poté poukázal na výrok komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka, který sice přiznal, že právě Rychetský, který teď zákon zrušil, ho před dvaceti lety prosazoval, ale činil tak jen proto, že na něm prý tehdy „seděl Miloš Zeman“ jako premiér a Rychetský byl prý rád, že po dvaceti letech mohl situaci napravit.

„No tak sláva! To jsme rádi, že v čele Ústavního soudu České republiky sedí slaboch, na nějž si někdo sedne – a on nemůže jinak. A pak, po dvaceti letech se mstí, aby dosáhl satisfakce. Nejenže je to otřesná situace, ale stejně otřesná je i obhajoba takového chování z úst komentátora Českého rozhlasu,“ poznamenal Plesl.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Také konzervativní komentátor Bohumil Pečinka má za to, že Rychetský s kolegy zboural volební systém České republiky. Učinil tak navíc způsobem, který nedává smysl. Rychetský se před novináři dovolával nutnosti zachovat rovnost hlasů všech voličů. Nerovnost hlasů voličů skutečně existuje, ale je dána tím, že volební kraje nejsou přibližně stejně velké. V menších krajích nemá hlas voličů stejnou váhu jako v krajích velkých. A Ústavní soud volební kraje zachoval.

Podle Pečinky si Rychetský s kolegy soudci zahrál na Boha. „Tyhle hry na Boha vždycky končí v horším stavu, než jakému chtěly předcházet,“ upozornil Pečinka v textu pro server Info.cz s tím, že krok soudců oslabí silné hráče, pomůže slabším a znesnadní sestavování funkčních vlád. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tvl. Fiala s tou kráskou z TOPky přišli do pivovaru a dali si birell! Šlechta v saku, musel jsem odejít!" Svědek o kampani SPOLU v Telči

4:45 „Tvl. Fiala s tou kráskou z TOPky přišli do pivovaru a dali si birell! Šlechta v saku, musel jsem odejít!" Svědek o kampani SPOLU v Telči

ParlamentníListy.cz oslovil rodák z Telče, který byl podle svých slov účastníkem nedávné akce předse…