Po ztrátě letiště nám chystají separatisté past, píše ukrajinský tisk. Doněck si "vychutnává" zajaté Ukrajince

22.01.2015 17:23

Situace na Donbasu byla dnes i přes berlínská jednání dramatická. Veronika Sušová Salminen pro ParlamentníListy.cz shrnuje, co o bojích na východě Ukrajiny napsal místní tisk.

Po ztrátě letiště nám chystají separatisté past, píše ukrajinský tisk. Doněck si "vychutnává" zajaté Ukrajince
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Rusové pořádají pro obyvatele Donbasu humanitární sbírky

Ráno došlo k tragédii přímo ve městě, když dělostřelecké šrapnely dopadly na autobus s lidmi. Nejméně 13 lidí přitom zemřelo a další byli vážně zraněni. Ukrajinské úřady obvinily z "teroristického“ útoku Rusko a úřady samozvané republiky později oznámily, že se jednalo o skupinu "diverzantů“, které prý DNR zatknula a kteří měli spolupracovat s Kyjevem.

Později se také objevila zpráva o tom, že ukrajinská armáda ve skutečnosti i přes velkou víkendovou operaci nekontroluje doněcké letiště. To je v rukou separatistů, což ale Kyjev nejprve popřel s tím, že se armáda stále kontroluje "části letiště“. Ukázalo se ale, že tzv. kyborgové ukrajinské armády na letišti už nejsou.

Zřejmě z psychologických důvodů uspořádali doněčtí separatisté "parádu hanby“ v místech, kde dnes došlo k útoku na autobus. Video má ukazovat zubožené a raněné zajatce (má se jednat údajně o kyborgy), jak prochází městem. Někteří z místních obyvatel na ně volali slova jako "hanba“. To, jestli jde opravdu o ukrajinské „kyborgy“, ale není jasné. Muži na sobě nemají uniformu.

Na video s ukrajinskými zajatci se podívejte ZDE

Podle zdrojů ukrajinského vydání deníku Věsti, který je blízký vojenským strukturám Ukrajiny přímo v zóně ATO, se předpokládá, že separatisté mají v plánu nyní vytvořit celkem tři kotle, do kterých chtějí uzavřít ukrajinskou armádu. Jeden v má být v okolí Mariupolu, další kotel v oblasti Děbalceva, kde dnes probíhaly aktivní boje, a nakonec v oblasti Sčastije a Stanica Luganskaja. Zdroj také řekl, že "početnost nepřátelských vojsk několikrát převyšuje naši. Jde o kádrová vojska Ruské federace. Tanky a dělostřelectvo. Nedej Bůh, že teď podepíší smlouvu o odvodu těžké techniky, o což se snaží Rusko. Tehdy nic neudržíme.“ Odmítl, že by ukrajinská armáda nebyla na letišti v Doněcku, i když se tam prý "dlouho neudrží“. O přítomnosti "tisíců“ ruských vojáků, tanků a vojenské techniky hovořil opakovaně ukrajinský prezident i další politici.

Šéf DNR Zacharčenko dnes v reakci na civilní oběti ostřelování ve městě sdělil, že se separatisté budou snažit o "posunutí“ linie fronty tak, aby město Doněck nebylo terčem ostřelování. Nic konkrétního dále nesdělil. Starosta města Doněcku Martynov obvinil v souvislosti s ostřelováním svého města Kyjev z "bezprecedentně krutých zločinů“.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko měl dnes pro Ukrajince jiný vzkaz. Odmítl při příležitosti Dne jednoty federalizaci země. Ukrajina má podle něj zůstat unitárním státem s jedním státním jazykem, kterým bude ukrajinština. Evropská volba není podle Porošenka tématem k diskuzi. Doplňkem garancí práv ruštiny v unitárním státu, který má dle Porošenka podporu "skoro 100 % občanů“, se má stát podle něj mimo jiné decentralizace. "Nikdo nikdy nemůže podrýt naši jednotu,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vss

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

21:02 Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…