Pobaltí se kysele tvářilo na Scholze. Šlo o Ukrajinu

09.06.2022 8:33

Německý kancléř Olaf Scholz na jednání se svými pobaltskými partnery prohlásil, že nikdo nepomáhá Ukrajině tolik jako Německo. Prohlásil však také, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je třeba dál vést dialog. Litevský prezident Gitanas Nauseda dal najevo, že to vidí zcela jinak. A mezitím mladý, teprve pětatřicetiletý podplukovník Andrij Bohraniuk popisuje, co se děje na frontě. Přiznal, jak se to má s ukrajinským armádním vybavením.

Pobaltí se kysele tvářilo na Scholze. Šlo o Ukrajinu
Foto: wikipedia
Popisek: Olaf Scholz

Ruská agrese proti Ukrajině trvá už 106 dní. Ukrajinští obránci se s pomocí západních zbraní dál brání ruským okupantům.

Německý kancléř Olaf Scholz k tomu po společném jednání s lídry Litvy, Lotyšska a Estonska poznamenal, že Německo pomáhá Ukrajině stejně intenzivně jako Velká Británie. Scholz doslova uvedl, že podporuje Ukrajinu „intenzivněji než téměř kdokoli jiný“. „Německo je jedním z nejdůležitějších vojenských podporovatelů Ukrajiny. Nikdo nedodává v takovém rozsahu jako Německo,“ pravil Scholz.

Berlín prý posílá Ukrajině nejmodernější dělostřelecké systémy a cvičí Ukrajince v jejich používání.

Scholz však také jedním dechem dodal, že je třeba vést dialog i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Jeho pobaltské protějšky jeho názor nesdílely.

„My v Litvě si však myslíme, že je nemožné mluvit s vůdcem státu, který se snaží překreslit mapu Evropy 21. století," řekl litevský prezident Gitanas Nauseda.

S odkazem na varování francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že Západ by neměl „ponižovat“ Rusko, dodal, že evropské národy se shodují v mnoha otázkách, ale existují i takové, na kterých se dohody teprve musí dosáhnout. Pobaltští představitelé zároveň poděkovali Německu za ekonomickou, diplomatickou a vojenskou podporu Ukrajině, zejména za vyslání protitankových střel a munice.

Podplukovník Andrij Bohraniuk, velitel zásobovacího a údržbového praporu 50. mechanizované pěší brigády, v rozhovoru pro Kyiv Post prozradil, jak se bojuje a která práce ho teď nejvíc naplňuje.  

Podplukovník Andrij Bohraniuk je podle Kyiv Post voják mnoha talentů. Zajišťuje dodávky paliva pro stovky vozidel, jídlo pro 2500 vojáků v první linii a granáty a kulky. Téměř každý tank, nákladní auto, houfnice, džíp, přívěs, generátor nebo elektrické zařízení, které se rozbije a potřebuje opravit v okruhu 50 kilometrů, je jeho osobním problémem, kterému musí věnovat pozornost.

Ale práce, která teprve pětatřicetiletého podplukovníka Bohraniuka nejvíce baví, je odebírání a odtahování tanků a bojových vozidel pěchoty ruské armády. „Ruské vybavení je mnohem novější a modernější. Neexistuje doslova žádný způsob, jak bychom mohli pokračovat v boji, kdybychom se neodvážili a nevylovili jejich vybavení, které bychom použili jako náhradní díly, " přiznal Bohraniuk.

Ukrajinští vojáci musí často pracovat s technikou ze sovětských časů, která je mnohdy starší než oni sami.

Jeden z jeho lidí není z ukrajinské situace nijak nadšen.

„Není to tak, že bychom měli na výběr,“ řekl jeden z mechaniků. Není opravdu správné, že se naše armáda musí spoléhat na Rusy, pokud jde o součástky, ale to je to, co musíme udělat.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…