Poche se snaží obměkčit Hrad. Mohl by prý prezidentovi domluvit schůzku u Trumpa

08.09.2018 15:31

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) opakovaně zdůrazňuje, že nechce Miroslava Pocheho (ČSSD) za ministra zahraničí. Poche je však toho názoru, že do toho Babiš nemá moc co mluvit. Vysvětlil také, proč. Pár slov přidal i na adresu prezidenta Miloše Zemana a Jiřího Paroubka.

Poche se snaží obměkčit Hrad. Mohl by prý prezidentovi domluvit schůzku u Trumpa
Foto: red
Popisek: Miroslav Poche

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí europoslanec Miroslav Poche v rozhovoru pro Info.cz zopakoval, že věří, že bude ministrem zahraničí ve vládě Andreje Babiše (ANO). Předseda vlády sice důrazně odmítá, že by Pocheho pustil do své vlády, ale kandidát sociální demokracie má za to, že do toho Babiš nemá moc co mluvit. Proč?

Protože hnutí ANO si také do vlády prosadilo své ministry a nikoho se neptalo na názor. Proto dnes vládu řídí trestně stíhaný premiér, což je značně neobvyklé. ČSSD podle Pecheho sice byla proti, ale nebylo jí to nic platné. Tím spíš by dnes Babiš měl respektovat fakt, že je Poche kandidátem ČSSD na ministra zahraničí a jednat podle toho. Zvláště v situaci, kdy má Poche jasnou podporu předsedy strany Jana Hamáčka, který ministerstvo zahraničí dočasně řídí.   

Ke jmenování-nejmenování Miroslava Pocheho se vyjadřoval i expremiér za ČSSD Jiří Paroubek. Někdejší předseda vlády má za to, že ČSSD se bude možná divit svým výsledkům v Praze v komunálních volbách, které mohou být zaviněny i kauzou Poche. A co na to europoslanec? „Já myslím, že Jiří Paroubek se bude sám velmi divit svým výsledkům v Ostravě,“ zasmál se host v narážce na Paroubkovu senátorskou kandidaturu.

Pocheho jmenování ovšem naráží nejen na odpor předsedy vlády Babiše, ale také na odpor prezidenta Zemana. Současný europoslanec však věří, že tento odpor překoná. Je přesvědčen, že by dokázal domluvit přijetí Zemana v Bílém domě u Donalda Trumpa, což se zatím nepodařilo ani stávajícímu velvyslanci v USA Hynku Kmoníčkovi.    

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Myslím si, že ta situace ve vztazích se Spojenými státy se výrazně zlepšila za poslední dobu, ale jestli někdo umí dostat pana prezidenta do Bílého domu, je otázkou. Ale myslím, že jsme tomu blíž, než jsme tomu byli před rokem jako česká diplomacie,“ uvedl Poche. Přijetí v Bílém domě se prý Zeman dočká, až bude mít americkému prezidentovi co zajímavého nabídnout. A právě na tom se prý teď pracuje.

A kdyby se náhodou ministrem zahraničí nestal, je odhodlán udělat všechno pro to, aby komunisté neměli vliv na zahraniční politiku země. Pro ČSSD je prý důležité ukotvení naší země v EU a v NATO. Stejně tak je odhodlán stát v cestě lidem, kteří si chtějí z české diplomacie udělat odkladiště pro vysloužilé politiky. Nikoho konkrétně nejmenoval, ale v obecné rovině zdůraznil, že diplomatem by se měl stát někdo, kdo má s diplomacií zkušenosti. Nebo to má být alespoň podnikatel, který v uvedené zemi něco dokázal, nějak se tam zapsal a dobře ji zná. Skutečně to prý nemůžeme zařídit tak, aby z diplomacie bylo odkladiště pro již nepotřebné politiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá

14:12 „To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá

Do zahraničí odtéká až 500 miliard korun, varovala v interview s Pavlem Štruncem ekonomka Ilona Švih…