Pochmurný obraz dnešní Francie: Přísné zákazy a pytle s mrtvolami

11.04.2020 18:10

Francie patří k zemím, které nemoc covid-19 zasáhla nejvíc. V zemi, která si zakládá na rovnosti, svornosti a bratrství, už zemřelo přes 10 tisíc lidí. Česká režisérka Andrea Sedláčková, která žije ve Francii od roku 1989, vykreslila před českými čtenáři pochmurný obrázek hrdé země.

Pochmurný obraz dnešní Francie: Přísné zákazy a pytle s mrtvolami
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.
reklama

Ve Francii platí přísná pravidla omezující pohyb lidí na veřejnosti. Režisérka v rozhovoru pro server iDNES.cz prozradila, že si lidé musí pečlivě hlídat, kdy vyšli ven, a musí dbát na to, že se na čerstvém vzduchu mohou pohybovat maximálně hodinu. Navíc musí jít o nějakou důležitou cestu, jako nákup v potravinách nebo nutná výprava k lékaři. Policie to kontroluje. A rozdává přísné pokuty ve výši 150 eur, což jsou v přepočtu asi 4 tisíce korun.

Opatření jsou podle ní tak tvrdá, protože si je stát vědom, že francouzské zdravotnictví situaci nezvládá.

„Ten stát není schopný zaručit tu lékařskou péči. Tady už my máme všechna ta lékařská lůžka obsazena, každý den narůstá počet mrtvých a je to vlastně jako dost strašný. Tady bylo dlouhodobě podfinancované zdravotnictví, to se ví. Na jedné straně stát říká lidem, že všichni mají k dispozici lékařskou péči zdarma, ale není schopen to těmi penězi, které má k dispozici, udělat. Tady je málo lůžek a málo lékařů na obyvatele. Pak je tady ta starší věková kategorie. Spolu s Itálií jsou, myslím, Francouzi poměrně dost staří,“ popisuje situaci režisérka.

Francouzi se prý navíc chovali nezodpovědně. Měsíc nebo měsíc  půl museli vědět, že pandemie vtrhne i do Francie, ale nikdo se na to pořádně nepřipravoval. „V Praze už byla karanténa, a tady se pořád lidi tvářili, že se to vyhne Francii. A pak je to, že ačkoli jsou zákazy vycházení, tak ti lidi vycházejí,“ pokračovala v popisu situace Sedláčková. „Já si myslím, že Češi, Němci a vlastně celá ta východní 'Evropa, tam jsou poslušnější obyvatelé,“ dodala.

I prezident Emmanuel Macron lidem říká, že Francie je ve válce s virem. V tom se podobá českému premiérovi Babišovi. Politická opozice teď Macrona nekritizuje. Dokonce i jindy hlasitá opoziční kritička Marine Le Penová mlčí. Všichni vědí, že na kritiku bude čas později.

Teď umírá ve Francii takové množství lidí že se skoro ani nedají organizovat pohřby. Lidé se se svými blízkými ani nemohou rozloučit a tuší, že zemřelí ani nebyli omyti a skončili kdesi v pytli s ostatními lidmi, kteří nemoci podlehli.  

A lidé si kladou otázky, proč Francie posílala miliony masek do Číny, proč nemá dostatek vlastních domácích výrobních kapacit a tak podobně.

Popsala, jak je to s nošením roušek ve Francii.

„Tady pomalu lidi nemají doma ani jehlu a nit. Tady se prostě všechno vyhazuje. A hlavně tady je takové povědomí, že ta rouška k ničemu není. Já jsem si je udělala, ušila jsem si je i pro svoje děti, ale ony se mi smějou a nechtějí je nosit, protože tady slýchávají, že ta rouška k ničemu není,“ prozradila režisérka.

Má za to, že to, že si Češi ušili roušky sami, může být pozůstatek z doby socialismu, kdy se v obchodech dalo koupit jen minimální množství zboží a lidé byli zvyklí, že si musí něco ušít sami. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

12:12 Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

Současná Rada ČT je obviňována, že neprávem odvolala dozorčí komisi. To a nejen to vysvětloval ve St…