Pochybné výběrové řízení. Dopravní podnik zrušil tendr za 250 milionů

05.02.2012 13:43

Pražský dopravní podnik zrušil tendr na výměnu osvětlení za 250 milionů korun. Uvedl to v neděli server Euro.cz. Výběrové řízení, které podnik na podzim vyhlásil, bylo podle serveru ušito na míru vybranému dodavateli. Praha, která je stoprocentním vlastníkem podniku, proto nechala zakázku zrušit.

Pochybné výběrové řízení. Dopravní podnik zrušil tendr za 250 milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanice metra
reklama

Předmětem zakázky byla výměna osvětlení v nadzemních budovách. Klasické žárovky a zářivky měly nahradit moderní LED technologie. Tříletá rámcová smlouva měla dopravní podnik stát až 250 milionů korun bez DPH. Podnik si od zakázky sliboval úsporu díky snížení spotřeby elektřiny.

Všechno špatně, ukázaly posudky

Podle Euro.cz znalecké posudky ukázaly, že by obměna nepřinesla úsporu provozních výdajů. Upozornily také na to, že by se neprodloužila životnost svítidel a výrazně by klesla intenzita osvětlení. Pilotní měření osvětlení bylo podle znalců naprosto nekvalifikované a neprůkazné.

Bývalý ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Martin Dvořák kontrakt obhajuje. "Pointa byla v tom, že přijde firma, vymění žárovky, sama to kompletně zaplatí a dopravní podnik by to měl několik let splácet z úspory elektrické energie. My jsme nedělali žádné blbosti, že bychom z kapsy vyndali 100 milionů a nějaké spřátelené firmě je nadělili. Ať ty příběhy a ty zadávací dokumentace někdo studuje," cituje server Dvořáka.

DPP je největší městskou firmou, ročně dostává z rozpočtu hlavního města více než deset miliard korun. V posledních týdnech média v souvislosti s DPP upozornila na několik podezřelých zakázek a obchodů spojených s Dvořákovou rodinou, přes které zřejmě mohly být z podniku vyváděny peníze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Flegr: Straším vás schválně! Málo se bojíte covidu. A tohle teď přijde

9:48 Flegr: Straším vás schválně! Málo se bojíte covidu. A tohle teď přijde

Profesor Jaroslav Flegr vysvětloval, proč před měsícem tvrdil, že dnes bude tisíc mrtvých s covidem …