Podařil se průlom? Rusko s Japonskem snad podepíší mírovou smlouvu a ukončí světovou válku

6. 5. 2016 22:10

Rusko a Japonsko dodnes nepodepsaly mírovou smlouvu, která by s definitivní platností uzavřela druhou světovou válku pro oba státy. Zatím se tak nestalo kvůli sporu o Kurilské souostroví. Japonsko tvrdí, že mu některé ostrovy patří na základě smlouvy z roku 1855, ale Rusko nad nimi vykonává správu od roku 1945. Japonské císařství zde však ruskou svrchovanost neuznává. Teď možná obě země dospějí k dohodě. Informuje o tom ČTK.

Podařil se průlom? Rusko s Japonskem snad podepíší mírovou smlouvu a ukončí světovou válku
Foto: red
Popisek: Japonská vlajka

„Japonský premiér Šinzó Abe po dnešním jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v jihoruském Soči prohlásil, že se dohodli na vyřešení letitého sporu obou zemí o jižní část Kurilského souostroví. Informovala o tom agentura Kjódó. Předseda japonské vlády podle Kjódó rovněž uvedl, že během rozhovoru navrhl ruské straně nový přístup k tomuto problému. Nic bližšího k návrhu ale zpráva, kterou citovala ruská agentura RIA Novosti, neobsahovala,“ píše ČTK.

To, že zde existuje jistý prostor k vyřešení letitého sporu, potvrdil i mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Jednání podle něj probíhala v konstruktivním duchu. V jednáních mají pokračovat ministři zahraničí. Dobré vztahy mají pomoci udržet i vzájemné návštěvy. Abe pozval Putina do Japonska a ruský prezident pozvánku oplatil, když dal najevo, že by rád uvítal japonského premiéra na ekonomickém fóru ve Vladivostoku.

Spory o Kurilské souostroví se táhnou od konce druhé světové války, kdy nad nimi vykonává správu Rusko, ale Japonsko svrchovanost kremelské vlády neuznává. Odvolává se přitom na smlouvu z roku 1855. Obě země kvůli tomuto sporu doposud nepodepsaly mírovou smlouvu po skončení druhé světové války. Teď by se to mohlo změnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…