Podařil se průlom? Rusko s Japonskem snad podepíší mírovou smlouvu a ukončí světovou válku

6. 5. 2016 22:10

Rusko a Japonsko dodnes nepodepsaly mírovou smlouvu, která by s definitivní platností uzavřela druhou světovou válku pro oba státy. Zatím se tak nestalo kvůli sporu o Kurilské souostroví. Japonsko tvrdí, že mu některé ostrovy patří na základě smlouvy z roku 1855, ale Rusko nad nimi vykonává správu od roku 1945. Japonské císařství zde však ruskou svrchovanost neuznává. Teď možná obě země dospějí k dohodě. Informuje o tom ČTK.

Podařil se průlom? Rusko s Japonskem snad podepíší mírovou smlouvu a ukončí světovou válku
Foto: red
Popisek: Japonská vlajka
reklama

„Japonský premiér Šinzó Abe po dnešním jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v jihoruském Soči prohlásil, že se dohodli na vyřešení letitého sporu obou zemí o jižní část Kurilského souostroví. Informovala o tom agentura Kjódó. Předseda japonské vlády podle Kjódó rovněž uvedl, že během rozhovoru navrhl ruské straně nový přístup k tomuto problému. Nic bližšího k návrhu ale zpráva, kterou citovala ruská agentura RIA Novosti, neobsahovala,“ píše ČTK.

To, že zde existuje jistý prostor k vyřešení letitého sporu, potvrdil i mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Jednání podle něj probíhala v konstruktivním duchu. V jednáních mají pokračovat ministři zahraničí. Dobré vztahy mají pomoci udržet i vzájemné návštěvy. Abe pozval Putina do Japonska a ruský prezident pozvánku oplatil, když dal najevo, že by rád uvítal japonského premiéra na ekonomickém fóru ve Vladivostoku.

Spory o Kurilské souostroví se táhnou od konce druhé světové války, kdy nad nimi vykonává správu Rusko, ale Japonsko svrchovanost kremelské vlády neuznává. Odvolává se přitom na smlouvu z roku 1855. Obě země kvůli tomuto sporu doposud nepodepsaly mírovou smlouvu po skončení druhé světové války. Teď by se to mohlo změnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…