Podařilo se nám výrazně posílit energetickou bezpečnost, věří Síkela. Popíše detaily

19.07.2022 6:30

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) a generální ředitel polostátní energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš se dnes vyjádří k terminálům na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku.

Podařilo se nám výrazně posílit energetickou bezpečnost, věří Síkela. Popíše detaily
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Síkela, ministr průmyslu a obchodu

Stát v terminálech získal prostřednictvím ČEZ pronajatou kapacitu. Zajištěná kapacita v LNG terminálech má až o třetinu snížit závislost na ruském plynu. Česko dováží veškerý plyn z Ruska.

Nizozemský velvyslanec v ČR Daan Huisinga 7. července uvedl, že Česká republika získala kapacitu na tři miliardy metrů krychlových plynu. O tom, že stát získal kapacitu v LNG terminálech v Nizozemsku, informoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v polovině června. Kapacitu stát získal v soutěži prostřednictvím společnosti ČEZ.

„Podařilo se nám výrazně posílit energetickou bezpečnost. Ve spolupráci se skupinou ČEZ jsme získali část kapacity v připravovaném LNG terminálu v Nizozemsku. Tento krok nám pomůže zajistit dostatek plynu pro naše občany i firmy a snížit energetickou závislost na Rusku," napsal v červnu Síkela.

Deník N tehdy uvedl, že LNG terminály budou od podzimu kotvit u nizozemského pobřeží. Podle serveru si nizozemská státní společnost Gasunie koncem dubna od belgické loďařské skupiny Exmar pronajala plovoucí terminál na pět let, který zakotví v přístavu Eemshaven na severu země. Terminál má být schopný zpracovat čtyři miliardy metrů krychlových zemního plynu za rok a Nizozemci ho uvedou do provozu letos na podzim.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Migrační pakt

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se z migračního paktu můžeme nějak vyvázat nebo je to už hotová věc? A řeší vůbec to hlavní, jak nelegální migraci zabránit? Není třeba řešit příčinu problému než pak jeho důsledky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po paty v ministerské řiti. A pak přišla sprcha... Vidlák k zemědělcům, kteří chtěli „jednat“

16:36 Po paty v ministerské řiti. A pak přišla sprcha... Vidlák k zemědělcům, kteří chtěli „jednat“

Kde jste byli, když politici plivali na vaše statečnější kolegy? Bloger, zemědělec Daniel Sterzik al…