Podívejte se, jak to dopadlo na summitu EU s Řeckem a britskou touhou po referendu

22.05.2015 18:16

Na summitu EU v Rize, kde se měla projednávat spolupráce s bývalými zeměmi Sovětského svazu, byly hlavními tématy britská touha po referendu o členství v EU a řecká pokračující ekonomická krize. Informuje o tom německý zpravodaj Deutsche Welle.

Podívejte se, jak to dopadlo na summitu EU s Řeckem a britskou touhou po referendu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Cílem summitu bylo prohloubení ekonomických a politických vztahů mezi zeměmi EU a Východního partnerství. Nejvíce pozornosti si však pro sebe uzmul řecký premiér Alexis Tsipras. Společně s ním a francouzským prezidentem Francoisem Hollandem projednávala německá kancléřka Angela Merkelová řeckou situaci. Shodli se na tom, že nadále chtějí spolupracovat a že před sebou mají ještě dlouhou cestu.

Výsledkem je, že Řecko by se mělo dohodnout se svými věřiteli, tedy Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou centrální bankou a samotnou EU. Poslední finanční pomoc v hodnotě 7,2 miliardy euro EU poslala pod podmínkou, že v Řecku dojde k mnoha reformám včetně důchodových škrtů a snížení platů.

Celý text zde

Druhým problémem, který zastínil původní záměr summitu, je plán britského premiéra Davida Camerona uspořádat v roce 2017 referendum ohledně členství Velké Británie v EU a jeho podmínkách.

To však představitelé EU v čele s Jean-Claudem Junckerem odmítli komentovat se slovy: „Na tomto setkání se nemá řešit členství Velké Británie.“

Merkelová se vyjádřila, že cílem Východního partnerství rozhodně není ani snaha rozšířit EU, ani společné paktování se proti Rusku.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…