Podle Babišových novin vláda vyhlásila Zemanovi válku. Jde o Vitáskovou

15.01.2016 8:50

Dny Aleny Vitáskové v čele Energetického regulačního úřadu jsou zřejmě sečteny. A nebude ji ani muset odvolávat prezident republiky, který jediný je k tomu oprávněn. Vitáskovou z funkce dostane nesoulad mezi dvěma zákony. Píší o tom dnešní Lidové noviny.

Podle Babišových novin vláda vyhlásila Zemanovi válku. Jde o Vitáskovou
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

Ještě na konci loňského roku přitom vláda tvrdila, že jde o legislativní chybu, kterou chce odstranit, aby byl mandát Vitáskové nepochybný. A ještě ve středu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) říkal, že cílem je, aby předsedkyně ERÚ pod státní službu nespadala.

Jenže včera se ukázalo, že ministerstvo vnitra přichystalo materiál, podle něhož už pod ním Alena Vitásková je; a pokud do konce února nesloží služební slib, o místo přijde.

Vláda obešla prezidenta

List ale upozorňuje, že Vitásková o svůj post přijde, i když slib složí, protože kvůli probíhajícímu trestnímu stíhání bude vzápětí postavena mimo službu.

Sobotkova vláda tak obešla prezidenta, který jediný může předsedkyni regulátora odvolat, což Miloš Zeman odmítl. Ministři to po něm žádali, protože Vitásková loni nechtěla vypsat podporu za 42 miliard korun pro obnovitelné zdroje, které dosud nemají povolení z Bruselu. Podle deníku jde směrem k Zemanovi de facto o vyhlášení války.

Prezident Miloš Zeman patří totiž k věrným spojencům a zastáncům Aleny Vitáskové, sám často hovořil o tom, že se cítí být stejně jako ona bojovníkem proti solárním baronům. Díky tomu, co vymyslelo ministerstvo vnitra, se nemusí vláda ohlížet na to, že podle energetického zákona smí šéfa ERÚ odvolat jen prezident.

Alespoň známe datum popravy

Když Vitásková spadne pod služební zákon, bude hned odstavena do režimu „mimo službu“, úřad převezme první místopředseda Jan Nehoda a z pohledu těch, kdo se jí chtějí zbavit, je už odvolávání nadbytečné. Rozhodovat stejně o ničem nebude a ani jeden z jejích soudů neskončí dřív, než jí v polovině roku 2017 zanikne mandát.

„Paní předsedkyně služební slib nesloží, protože má jmenovací dekret a pracovní smlouvu podle energetického zákona. Bude informovat pana prezidenta a poradí se s ním, jak dál postupovat. Tímhle je to alespoň hotové a známe datum popravy,“ řekl k celé věci mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Miloš Zeman bude stále stát na straně Vitáskové, alespoň to vyplývá ze slov hradního mluvčího. „Až se pan prezident seznámí s podrobnostmi, bude jistě reagovat,“ uvedl Jiří Ovčáček.

Původně měla vláda o tom, jak si se zákonným zmatkem kolem předsedkyně národního regulátora poradí, jednat příští pondělí, tuto středu se k tomu nedostala. Tam ještě ministerstvo vnitra navrhovalo, aby se „nadřízeným“ Vitáskové stal premiér, od včerejška přišlo s výkladem, že to není nutné a služebním orgánem předsedkyně může být vláda jako celek. To je podle deníku detail, který přímo z premiéra snímá odpovědnost za to, jak nestandardně Alena Vitásková přijde o svůj mandát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

6:57 „Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

Prezident Miloš Zeman se po svém znovuzvolení rozhodl dát premiérovi v demisi Andreji Babišovi hodně…