Podle Zemana je uprchlíkům třeba pomáhat v jejich zemích, ne jinde

14. 5. 2015 20:46

Uprchlíkům je podle prezidenta Miloše Zemana třeba pomáhat především na území jejich států, a ne je vozit jinam. „Podporuji imigrační politiku české vlády,“ řekl dnes Zeman na setkání s občany Jeseníku. Česká vláda odmítá povinné kvóty pro přijímání migrantů a chce pomáhat uprchlíkům na základě svého suverénního rozhodnutí, nikoli podle mechanismů definovaných Evropskou unií.

Podle Zemana je uprchlíkům třeba pomáhat v jejich zemích, ne jinde
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman během setkání s občany v Olomouckém kraji

„Naprosto souhlasím s imigrační politikou naší vlády, která je založena na zásadě, že uprchlíkům je třeba pomáhat na jejich území, a nikoliv je vozit do zcela odlišného kulturního prostředí. Nehledě na to, že se mezi nimi mohou vyskytovat i džihádisté, kteří nám vyhodí do povětří Pražský hrad,“ uvedl Zeman.

Prezident podotkl, že výjimku učinil pouze v případě ukrajinských Čechů, za které se přimluvil. „Tam jde řádově o tisícovku lidí, kteří jsou ochotni a schopni pracovat a nežádají sociální dávky. Myslím si, že taková imigrace je užitečná," řekl.

Evropská komise tento týden oznámila, že do konce května předloží návrh, jak kvůli nynější migrační vlně dočasně přerozdělovat uprchlíky uvnitř celé Evropské unie. Do konce měsíce také evropská exekutiva navrhne program, v jehož rámci bude moci za dva roky do Unie legálně přesídlit ze třetích zemí 20 000 lidí, které jednoznačně potřebují mezinárodní ochranu. Návrh EK dnes Zeman nekomentoval.

OutStreamVideoPlayer

Česko by mělo přijmout více než 520 imigrantů

Český podíl na programu přesídlení 20 000 lidí ze třetích zemí do EU by podle podkladových materiálů Evropské komise měl být 2,63 procenta, tedy přes 520 lidí. Premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil, že Česko chce pomáhat na základě dobrovolnosti a podle svých možností a kapacit. Jednotlivé vlády zemí EU podle Sobotky vědí nejlépe, jaká je u nich situace. S takovým postojem půjde Česko i do jednání Evropské rady. Chce v něm hájit zájmy země a „principy zdravého rozumu“.

Ministerský předseda také poznamenal, že ČR není cílovou zemí migrantů, kterým podle něj nikdo v rámci schengenského prostoru stejně nemůže zabránit, aby odešli jinam. Systém kvót se tak podle něj vůbec nedá realizovat, aby byl dlouhodobě udržitelný.

Loni jsme poskytli azyl 765 uprchlíkům

Česká republika loni přiznala azyl či obdobný stupeň ochrany 765 lidem, nejčastěji občanům Ukrajiny, Sýrie a Kuby. Na Slovensku získalo azyl 175 lidí. Nejvíce uprchlíkům poskytlo útočiště Německo, a to 47 600 lidem. Následovaly Švédsko, Francie a Itálie. Odmítavý postoj některých zejména východoevropských zemí včetně Česka ke kvótám už kritizovala část západních politiků i médií.

Na Zemana v Jeseníku čekaly stovky lidí, mezi nimiž bylo několik odpůrců s červenými kartami. Žena, která měla na hlavě papírovou korunu vyrobenou ze siluety kremelského paláce a ozdobenou Zemanovými portréty, novinářům řekla, že s prezidentem dlouhodobě nesouhlasí a poslední kapkou byla jeho návštěva Ruska. Zeman nechal odpůrcům položit otázky, které se týkaly například anexe Krymu. Zopakoval, že anexe je protiprávní, a odmítl, že by jej pojilo přátelství s ruským prezidentem. Lidi s červenou kartou označil za „příjemné koření v polévce“.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš to rozbalil na sněmu: Máme program pro všechny, a nejsme divný. Jsme svobodnější než Spojené státy nebo Francie, a někdo pořád straší

11:15 Babiš to rozbalil na sněmu: Máme program pro všechny, a nejsme divný. Jsme svobodnější než Spojené státy nebo Francie, a někdo pořád straší

Hnutí ANO zažívá svůj volební sněm. Jediným kandidátem na post šéfa strany zůstává dnešní předseda v…