Podle nejnovějšího průzkumu důvěra lidí v armádu klesla. Naopak policii věříme stále více

11.02.2015 14:01

Důvěra lidí v českou armádu po dvou letech růstu letos mírně klesla, policii se důvěra zvýšila potřetí za sebou. Armádě počátkem roku důvěřovalo 71 procent obyvatel Česka, policii 60 procent. Vyplývá to z lednového průzkumu společnosti STEM, jehož výsledky má ČTK k dispozici.

Podle nejnovějšího průzkumu důvěra lidí v armádu klesla. Naopak policii věříme stále více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní zásah, ilustrační foto
reklama

"České armádě důvěřují téměř tři čtvrtiny našich občanů a toto hodnocení je v posledních letech poměrně stabilní. Policii dnes důvěřuje 60 procent veřejnosti a v posledních letech pozorujeme stálou tendenci růstu důvěryhodnosti této instituce," uvedli autoři průzkumu. Loni v lednu armádě podle STEM věřilo 73 procent a policii 55 procent lidí.

Vnímání policie a armády se liší mezi stoupenci politických stran, zdaleka ale ne tolik jako třeba hodnocení politických institucí. Armádě a policii nejčastěji důvěřují sympatizanti ČSSD a hnutí ANO, nižší míru důvěry naopak projevují lidé sympatizující s KSČM.

Celý průzkum ZDE

Důvěra v policii významně roste s úrovní vzdělání. Z lidí se základním vzděláním policistům věří jen mírně přes polovinu, z vysokoškoláků už téměř 70 procent. Policie je také důvěryhodnější pro ženy než pro muže. Armádě nedůvěřují spíše lidé se základním vzděláním.

Průzkumu STEM se v polovině ledna zúčastnilo 1081 lidí starších 18 let.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

7:53 „Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

„Tady je přece klíčová otázka i pro výsledek voleb, jak vláda zvládne očkování. Pokud, nejlépe do pr…