Podporujete proti mně protesty! Lukašenko obvinil Česko a další země

3. 9. 2020 18:41

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko obvinil některé země včetně České republiky, Polska a Ukrajiny z toho, že podporují protesty proti němu. Zprávu přinesla ČTK. Bělorusko je už téměř čtyři týdny zmítáno nepokoji. Podle Lukašenka se ale nic závažného neděje.

Podporujete proti mně protesty! Lukašenko obvinil Česko a další země
Foto: Repro YouTube Record Views
Popisek: Alexandr Lukašenko
reklama

Anketa

Jak nahlížíte na Čínu?

hlasovalo: 15935 lidí

Snahy ovlivňovat protesty „přicházejí z Polska, Česka, Litvy a Ukrajiny, což nás znepokojuje nejvíce“, citovala Lukašenka agentura DPA. Podle ruského premiéra Mišustina, který jednal ve čtvrtek s Lukašenkem, by Bělorusko nemělo dopustit žádné tlaky zvenčí, jen tak si prý uchová nezávislost a územní celistvost.

Běloruská média hovoří o tom, že prezident nově přeobsadil klíčové pozice v bezpečnostním aparátu země. Podle agentury DPA je obsadil zejména lidmi, kterým může důvěřovat. Dosavadního náčelníka tajné policie KGB Valeryje Vakulčyka tak vystřídal Ivan Tertel, který byl doposud šéfem státního kontrolního výboru. Vakulčyk se zase nově postaví do čela bezpečnostní rady a podle Lukašenka může kolem sebe sjednotit všechny tajné služby a státní orgány určené pro ochranu země.

V Bělorusku propukly nepokoje hned po prezidentských volbách z 9. srpna. Lukašenko se prohlásil za vítěze, ale opozice dlouhodobě tvrdí, že volby byly zfalšovány. Podle Lukašenka ale země není v nějaké těžké situaci, jen se prý určití lidé veřejně vyjadřují k tomu, co se jim v Bělorusku nelíbí.

Běloruský prezident na schůzce taky Mišustinovi poděkoval za to, že Rusko pomohlo stabilizovat situaci v zemi, zejména v ekonomické oblasti. „Lidem došlo, že Rusko coby bratrská země, klíčový partner i trh se od nás neodvrátilo,“ prohlásil Lukašenko. Běloruská ekonomika je v podstatě závislá na Rusku jako na hlavním dodavateli ropy a plynu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…