Pokémon, teta, obrazovky. Takto se kódovalo na „slavném" dotačním úřadě v Ústí

12.09.2014 16:37

Úředníci Regionálního operačního programu Severozápad měli vlastní slang, kterým označovali politiky i nakládání s projekty. U soudu to dnes řekla jedna z klíčových postav kauzy, spolupracující obviněná Irena Kotlanová. Z machinací s evropskými dotacemi je obžalováno osm lidí. Státní zástupce je viní z toho, že ovlivnili projekty za 1,4 miliardy korun, 922 milionů úřad skutečně proplatil.

Pokémon, teta, obrazovky. Takto se kódovalo na „slavném" dotačním úřadě v Ústí
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Jana Vaňhová (ČSSD)

Kotlanová už ve čtvrtek vypověděla, že se s projekty a jejich hodnotiteli manipulovalo. Bývalá úřednice má jako jediná postavení spolupracující obžalované. Výměnou za spolupráci s policií s ní státní zástupce uzavřel dohodu o nižším trestu. Na dotazy předsedkyně senátu Kamily Elsnicové, zda existovaly zájmové či VIP projekty, Kotlanová řekla, že se mezi úředníky běžně používalo, že „každý projekt měl svého tatínka". Své označení měli i někteří politici.

„Pokémon se říkalo (spoluobžalovanému Pavlu) Markvartovi. Vycházelo to z jeho celého jména Pavel Karel Markvart," vysvětlila Kotlanová. Mezi zaměstnanci úřadu se ujala i přezdívka „teta". „Patřila náměstkyni hejtmana (Janě Vaňhové)," doplnila Kotlanová. Ve spisu se objevuje i termín „Koudovy obrazovky", kterým se označoval projekt Ústeckého kraje na propagaci výsypek.

Projekty, které měly projít, byly označeny tečkami

Kotlanová už dříve řekla, že od bývalého náměstka hejtmanky dostala na jaře 2011 seznamy projektů. U těch, které měly projít, byly tečky. Úředníky tlak na projekty podle Kotlanové překvapil. Na některé podle ní tlačili i poté, co policie poprvé zatkla někdejšího ředitele úřadu Petra Kušnierze. „Na úřadě probíhalo policejní vyšetřování a kontroly z ministerstev a Evropské komise. Zarazilo nás, že si v té době ještě vůbec někdo dovolil chtít po nás, abychom ovlivnili pořadí projektů," řekla Kotlanová.

Oprava zámku v Litvínově projít neměla

Kromě prosazovaných projektů existovaly podle Kotlanové i takové, které naopak projít neměly. Šlo například o projekt rekonstrukce Valdštejnského zámku v Litvínově. „Bylo nám řečeno, že by bylo dobré, aby tenhle projekt neprošel. Říkala jsem si, že je to škoda, protože to byl dobrý projekt," uvedla Kotlanová s tím že tento projekt byl na seznamu od exnáměstka Koudy. Litvínovský projekt byl nakonec skutečně vyřazen a evropskou podporu nezískal. Starosta města Milan Šťovíček už dříve ČTK řekl, že město zámek opravilo s pomocí dotace od státu.

Hlavní líčení bylo odročeno na polovinu října. Ve výpovědi bude pokračovat Kotlanová, vypovídat by měl další z obžalovaných, bývalý ředitel Petr Vráblík.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…