Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

26.01.2020 9:20

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta konstatuje, že žijeme v době, v níž se vyplňují hororové sny. Varuje před tím, kam až by nás mohl zavést evropský tzv. „zelený úděl“. Může přijít blackout, který pak nemusí jít napravit, varuje ve svém komentáři na serveru Prvnízprávy.cz. Zmiňuje autory románů, kteří ve svých dílech předpovídali podobné katastrofy, a poukazuje na jisté paralely, které můžeme v tzv. boji proti změnám klimatu sledovat v dnešní společnosti.

Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama
Bašta se vrací ve svém textu k těm, kteří již dříve poměrně přesně popsali budoucí katastrofy dlouho předtím, než se skutečně staly. Například v roce 1998 vyšel sci-fi román Ondřeje Neffa Tma, v němž popisoval, co by se stalo, kdyby na naší planetě zmizela elektřina. „Výraznou postavou knihy je pubertální dívenka trpící Downovým syndromem. Pro své sadistické sklony a snadnou manipulovatelnost se stane královnou, jíž se všichni klaní. Podobnost s Gretou Thunberg vyděsila i autora, jak se svěřil v rozhovoru pro noviny (PL 22. 1. 2020),“ doplnil Bašta.
 
Na stejné téma masivního blackoutu napsal svůj katastrofický román také rakouský spisovatel Marc Elsberg (Blackout: Zítra bude pozdě, 2012). Rozsáhlý výpadek elektřiny postihne celou Evropskou unii. Autor zde prý velice realisticky popisuje všechny důsledky katastrofy, kterou způsobila akce ideologicky motivované skupiny ekologických antiglobalistů (nápadně podobná organizaci Extinction Rebellion). 
 

Anketa

Povede se Vladimiru Putinovi v příštích letech snížit obří chudobu a korupci v Rusku?

84%
16%
hlasovalo: 15313 lidí
Protože jde o literární fikci, v knize nakonec všechno dobře dopadne, spiklencům se nepodaří dotáhnout své záměry až do konce. Sice zemře pár milionů lidí, ale elektrárny se zase rozeběhnou a Unie začne napravovat vzniklé škody. 
 
„Obávám se, že realita jménem Zelený úděl bude méně optimistická než dystopický příběh Marca Elsberga. Neplánují to žádní spiklenci, ale Evropská komise. Žádná sebedůmyslnější sabotáž nemůže napáchat tolik nevratných škod jako nekvalifikovaná rozhodnutí úředníků ustupujících tlaku zelených fanatiků,“ píše Bašta, podle něhož z logiky politiky vyplývá, že snaha o to, aby byla uhlíková neutralita dosažena co nejdříve, poroste. „Zase budeme plnit pětiletku za dva či tři roky. Přijde-li potom blackout, nepůjde napravit,“ zdůrazňuje.
 
„Sociální důsledky bezuhlíkové energetiky v kombinaci s přistěhovaleckou politikou EU povedou k tomu, že náš dům bude hořet. To v občanských válkách bývá obvyklý jev,“ uzavírá Bašta.
    

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

20:44 Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

„Přišel mi dopis smrti od České televize,“ píše na své facebookovém profilu novinářka Barbora Koukal…