Pokud se budou prověřovat mnou podepsané smlouvy... Gazdík se vrátil ke kauze Dozimetr. Zcela otevřeně

4.8.2022 4:59 odp. | Ze sítí

Z PROFILŮ „Věřím, že prací dokážeme, že chyba jedince neznamená, že hnutí jako takové je špatné,“ pronesl o hnutí STAN někdejší ministr školství Petr Gazdík (TOP 09) v odpovědích na dotazy čtenářů ParlamentníchListů.cz, přičemž deklaroval, že on sám má svědomí čisté. Kontakty s obviněnými v kauze Dozimetr politik označuje pouze za „společenské a pracovní“. Stejně tak odmítá, že by kdy jel po boku obviněného Redla a Kosa na dovolenou. Že se všichni sešli o víkendu v Rakousku v Alpách, je prý náhoda. Čtenářům též prozradil, zdali se kvůli svým stykům chystá rezignovat i na post poslance či jaký je jeho pohled na vládní boj s dezinformacemi.

Pokud se budou prověřovat mnou podepsané smlouvy... Gazdík se vrátil ke kauze Dozimetr. Zcela otevřeně
Foto: Repro ČT24
Popisek: Petr Gazdík

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 24875 lidí
Gazdík v odpovědích čtenářům ParlamentníchListů.cz na pokládané dotazy přinesl také vzpomenutí na samotné založení starostů. K otázce důvodu založení strany, politik, jenž byl prvním předsedou STANu po jeho transformaci na celorepublikové hnutí, uvedl, že chtěl, aby měli lidé se zkušenostmi z komunální politiky také zastoupení ve vrcholné politice více, než do té doby.

K pochybám tazatele, jenž se zamýšlel nad tím, proč hnutí více nevyužívá svůj silný mandát pro rozvoj obcí a nemá ve své gesci Ministerstvo pro místní rozvoj – které si vzali pod patronaci Piráti a jejich předseda Ivan Bartoš – a místo komunální politiky se Rakušan dle jeho mínění zaměřuje na „pomoc Ukrajině a boj s dezinformacemi“, zatímco se množí skandály kolem zakládajících členů, což vede k pochybám o „skutečném významu vzniku hnutí“, se pak politik vyjádřil s tím, že věří, že prací starostové lidem dokážou, že „chyba jedince neznamená, že hnutí jako takové je špatné“.

Sám Gazdík na otázku od jiného tazatele deklaroval, že jeho svědomí je čisté. Neobává se tak prý prověřování jím podepsaných smluv.

Někdejší šéf resortu školství, jehož konec ve funkci způsobily styky se zlínským podnikatelem Michalem Redlem, který měl v minulosti úzké vztahy s Radovanem Krejčířem, odmítá, že by se dopouštěl jakékoli korupce.

Přestože se z úniků policejních spisů kolem kauzy hospodaření pražského dopravního podniku (DPP) a pražského exnáměstka pražského primátora Petra Hlubučka do médií dostalo, že obviněný podnikatel Redl „zcela běžně“ komunikoval s Gazdíkem prostřednictvím mobilního telefonu s kryptografickou ochranou a řešili spolu například mediální obraz hnutí STAN, nešlo podle poslance o nic nelegálního.

„Rezignoval jsem na funkci ministra, protože jsem byl v kontaktu s člověkem, se kterým jsem neměl. Nic jsem neudělal a ničeho se nedopustil,“ odmítá jakékoli obvinění z podílu na nekalých praktikách, do nichž byli zapleteni jeho spolustraníci a po dotazu, zdali by neměl následovat europoslance Stanislava Polčáka a opustit stranu či alespoň rezignovat na mandát poslance, dodává, že pro něco takového není důvod.

Podle informací policie se Gazdík stýkal s Redlem i při osobních setkáních a došlo také na společnou dovolenou. „Prostřednictvím sledování Redlova e-mailu byly zajištěny dokumenty týkající se společné dovolené,“ stojí podle serveru Novinky.cz v policejním usnesení, které přineslo informace o společné rekreaci, jíž se dle policie účastnila Gazdíkova a Redlova rodina od 10. až do 14. června 2016 v rakouských Alpách.

Společnost jim měl navíc dělat také europoslanec Stanislav Polčák či rodina podnikatele Pavla Kose, jenž je dalším z obviněných.

Gazdík svou účast na dovolené ve společnosti Redla, Polčáka a Kosa odmítá. Že se všichni sešli tehdy o víkendu v Rakousku v Alpách, je prý náhoda. „Nešlo o dovolenou, na kterou bychom jeli spolu, potkali jsme se na horách na prodlouženém víkendu jako se spoustou jiných lidí,“ popisuje.

Dříve uvedl, že se v kauze necítí jakkoliv vinen. „Necítím se vinen ani ve věcné, natož trestněprávní rovině a znovu opakuji, že mé politické kroky ani rozhodování hnutí STAN nikdy neřídily paralelní struktury. Že se mě aktuální kriminální případ netýká, se plně prokáže při projednávání této kauzy u soudu, kde budou všechny její aspekty veřejně projednány,“ vyjádřil se na konci června.  

„Nechci ale strkat hlavu do písku. Pokud někde cítím vinu, pak možná v přílišné otevřenosti k některým lidem. Ano, stýkat se s Michalem Redlem byla chyba. Nebo naivita, což je u politika také chyba. To je vše, čím se cítím být vinen. Určitě ne účastí na zločinném spolčení. Nic jsem neukradl, nikomu jsem nepřihrál žádný byznys,“ dodal tehdy, když oznámil důvody své rezignace, mezi nimiž jmenoval, že chce zabránit, aby do nepříznivého světla stavěly vládu a STAN „informace, které postupně unikají z vyšetřovacího spisu do médií“.

Za tím, že jeho styky s obviněnými v kauze Dozimetr nebyly na pozadí jakékoli nelegální činnosti, si stojí. „Šlo o společenské a pracovní kontakty, nedomlouval jsem nic nekalého,“ zopakoval.

Závěrem Gazdík ještě vyjádřil podporu Fialově kabinetu v jeho boji proti dezinformacím. Nutné je dle jeho mínění postavit se takovým dezinformacím, které „používají v tzv. hybridní válce různí protivníci“. „Je to těžké rozpoznat je, ještě těžší je vyvracet je. Ale musíme se o to alespoň pokoušet,“ uvedl k vládnímu boji.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Jste ještě vrchním velitelem branné moci?

Předseda vlády tvrdí, že jsme ve válce, ministryně obrany chřestí zbraněmi, ministr financí zavádí válečnou daň a Vy nic? Nebo se jedná o šíření poplašné zprávy, či dokonce o sabotáž!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do týdne pád ceny elektřiny. Benzín? Za den. V TV útok na Fialu, jaký zatím nebyl

10:41 Do týdne pád ceny elektřiny. Benzín? Za den. V TV útok na Fialu, jaký zatím nebyl

Cena elektřiny na lipské burze v úterý poprvé překonala 500 euro za megawatthodinu. Televize CNN Pri…