Pokus o svržení Donalda J. Trumpa! Zcela vážně. Jsou zde konkrétní informace

23.11.2016 7:28

Ani po čtrnácti dnech od vyhlášení voleb někteří příznivci a členové Demokratické strany nepřijali vítězství Donalda Trumpa. Podle informací, které se šíří médii, hodlají tlačit na republikánské členy Sboru volitelů, aby Trumpovi nedali svůj hlas.

Pokus o svržení Donalda J. Trumpa! Zcela vážně. Jsou zde konkrétní informace
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump
reklama

Američtí voliči sice už mají prezidentské volby za sebou, ale podle pravidel amerického volebního systému ještě bude hlasovat 19. prosince 538 členů tzv. Sboru volitelů. Jeho členové jsou kongresmani, senátoři a dále tři volitelé za Washington, D.C. Volba je vnímána spíš jako formální, byť volitelé hlasovat pro vítězného kandidáta nemusí. V historii prezidentských voleb však využili tohoto svého práva jen v několika málo případech.

Přesto odpůrci Donalda Trumpa vkládají své poslední naděje právě do přesvědčování republikánských volitelů, aby pro vítěze prezidentských voleb nehlasovali. Jedním z nich je demokratický volitel z Colorada a bývalý mariňák Michael Baca. Otevřeně připouští, že se snaží tlačit na republikánské volitele, aby změnili své rozhodnutí. „Jsem bývalý člen amerického námořnictva, kde jsou základními hodnotami čest, odvaha a odhodlání. To Trumpovi chybí,“ argumentuje Baca podle serveru Politco s tím, že sbor volitelů by si zasloužil v budoucnu jisté změny.

Konkrétně Baca zvažuje podporu někdejšího neúspěšného prezidentského kandidáta Mitta Romneyho nebo Johna Kasiche, který se ucházel o republikánskou prezidentskou nominaci v letošních primárkách. Tlak na svoji osobu přiznává hned několik republikánských volitelů. „Pořád mě někdo obtěžuje. Začalo to asi před týdnem a teď je to skutečně hardcore,“ cituje britský deník Express výpověď arizonského volitele Roberta Grahama.

Anketa

Jste pro vytvoření společné armády Evropské unie?

5%
95%
hlasovalo: 5604 lidí

Podobné zkušenosti má i jeho arizonská kolegyně Saron Geise, která dle svých slov obdržela v posledních dnech asi osm tisíc telefonátů, ve kterých na ni byl činěn nátlak, aby nehlasovala pro Trumpa. Jak uvádí, raději už přestala zvedat telefon. Jak ovšem uvádí Express, Trump se o své vítězství nemusí příliš obávat. „Své rozhodnutí by muselo změnit hned 37 republikánských volitelů, což se nejeví jako příliš pravděpodobné.“

Naposledy se něco takového stalo před dvanácti lety, kdy se jeden z demokratických volitelů ze státu Minnesota rozhodl nehlasovat pro Johna Kerryho, ale dal raději hlas jeho uvažovanému viceprezidentu Johu Edwardsovi. Ačkoli systém volitelů nikdo doposud příliš nezpochybňoval, po vítězství Donalda Trumpa se vše změnilo a mnozí příznivci demokratů jej najednou považují za zastaralý a nefunkční.

Dokonce kvůli tomu vznikla petice za zrušení systému volitelů, kterou podepsaly asi tři miliony Američanů. Vedle toho se v ulicích mnoha amerických měst začaly konat demonstrace, které údajně organizuje a financuje americký miliardář maďarského původu a donátor demokratů George Soros. Minulý týden byl Soros rovněž přítomen setkání Demokratické aliance, která sdružuje mocné finančníky podporující různé levicové nátlakové subjekty. Možná právě tam vznikl nápad pokusit se vyvíjet nátlak na republikánské volitele.  

V každém případě pokusy demokratických volitelů zvrátit výsledek prezidentských voleb nemají příliš velkou naději na úspěch. Podle britského konzervativního deníku Telegraph tím demokraté chtějí dosáhnout aspoň reformy Sboru volitelů, potažmo delegitimizovat Donalda Trumpa v jeho prezidentské funkci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Provazník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlost na Křečka za jeho slova o Romech. Češi mají předsudky, padlo. A pak oponent připomněl Vietnamce

8:55 Zlost na Křečka za jeho slova o Romech. Češi mají předsudky, padlo. A pak oponent připomněl Vietnamce

Protesty proti rasismu pod heslem Black Lives Matter, které vyvolala smrt černocha George Floyda při…