Poláci přihlašují své děti do českých škol

08.05.2012 7:45

Polský rodič je nadšený českým školstvím: svoje děti přihlašuje do mateřských, základních i uměleckých škol. Lépe než v Polsku tady fungují školní družiny, základní školy poskytují učebnice zdarma, výběr zájmových kroužků je větší. Informuje o tom server Týden.cz.

Poláci přihlašují své děti do českých škol
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto
reklama

"Hned po vstupu Česka do Evropské unie objevili Poláci naše základní umělecké školství. Začínali jsme se čtyřmi polskými žáky, letošní školní rok už jich máme 160 z celkového počtu 909 žáků," uvedla pro Týden.cz ředitelka Základní umělecké školy v Českém Těšíně Renata Wdówková.

Poláky vítáme

Nového fenoménu si všiml v půli března i prestižní polský deník Gazeta Wyborcza v reportáži s titulkem "Do školy přes most", přičemž po jejím otištění zájem polských rodičů ještě zesiluje. "Pro příští školní rok máme více přihlášek od dětí z Polska, než od dětí z Česka," informuje ředitelka Wdówková. Zájem Poláků ji těší, základní umělecké školství v Česku se dlouhodobě potýká s nedostatkem žáků.

Zato v polské části města (36 tisíc obyvatel) je o umělecké vzdělání zájem obrovský, stát tam ale provozuje jen školu pro 200 žáků. "Ostatní talentované děti musejí do drahých soukromých kurzů," vysvětluje Wdówková. V české ZUŠ zaplatí 1500 Kč na půl roku, v Polsku tolik stojí soukromá výuka na měsíc. "Děti z Polska si výuky více váží a hodně cvičí. Mnozí čeští rodiče považují uměleckou školu spíš za odpolední odkladiště dětí."

Články v polském tisku změnily i strukturu základní školy v Havlíčkově ulici v Českém Těšíně. "Do prvních tříd v září nastoupí 42 dětí, z toho devět z Polska," říká ředitel Marek Grycz. V této škole se navíc Poláci obejdou bez důkladné znalosti češtiny, instituce slouží potřebám polské menšiny z české části Těšínska. "Poláky u nás vítám. Zlepší se tím určitě polština našich dětí i učitelů," věří Grycz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…