Polčák pro rozhlas: Myslím, že prezident teď vezme otěže do ruky

14.04.2011 9:14

Další kolo jednání o vyřešení současné vládní krize bude dnes dopoledne na Pražském hradě. Prezident Václav Klaus se sejde s předsedy koaličních stran Petrem Nečasem, Karlem Schwarzenbergem a Radkem Johnem. Poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák ale pevně doufá, že napjaté stavy v koalici se zlepší, i když jsou zejména mezi ODS a VV hodně narušené.

Polčák pro rozhlas:  Myslím, že prezident teď vezme otěže do ruky

„Buď se musí obnovit vztah důvěry mezi koaličními stranami a snaha provádět reformy, ke kterým jsme dostali mandát, nebo se rozhodne, že tato koalice už nemá šanci obnovit vnitřní vztahy důvěry. Já myslím, že nic jiného od toho nikdo nečeká. Pevně ale doufám, že nastane první varianta," řekl Polčák v rozhovoru pro Český rozhlas.

„Musí se obnovit vztah důvěry, ale nemohu nezastírat, že ty vztahy jsou narušené mezi ODS a VV. Já si myslím, že prezident má přesně danou úlohu z ústavy a vedle toho může naplňovat svůj jasný a formální vliv, což je dobře a já jsem tomu rád," zmínil dále Polčák. Je přesvědčen o tom, že role i premiére Nečase může být výrazná. „Ale pokud se to jednání uskuteční í na Hradě, tak tam asi otěže vezme do ruky a moderátorem bude pan prezident," myslí si.  

SLEDUJEME téma: Vládní krize a peníze za mlčení ve VV

Večerní jednání K12 prý zaspal. „Velmi dlouho jsem čekal na to, jak jednání dopadne, ale nepřišla mi ze schůzky ani sms zpráva od Miroslava Kalouska nebo jiného účastníka. Jsem však přesvědčen o tom, že jsme svědky něčeho nového na politické scéně, co tu dosud nebylo  a bude to vyžadovat asi měsíce politologického zkoumání, než se to vůbec podaří pochopit," dodal.

Kalousek: Vláda se nevyhne výměně lidí

Řešení krize nepřineslo ani koaliční pětihodinové jednání v Kramářově vile. ODS, TOP 09 a Věci veřejné se ale shodly na tom, že v rozhovorech budou pokračovat. Vláda se však podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska nevyhne výměně lidí, ale i "dalším změnám a pojistkám".

Vyjádření Kočí zde:

Prezidentovi na stole mu od pondělí leží rezignace ministrů dopravy školství a vnitra. Před jejich přijetím chce ale vědět, jak bude vláda fungovat dál. Klaus už večer řekl, že je nutné jednat o tom jak a jestli vůbec pokračovat v současné vládní sestavě. Důvěra v kabinet je podle něj vážně narušena. Reagoval tak na informace o nahrávce, která má dokládat, že se ODS podílela na vnitrostranickém puči ve Věcech veřejných.

"Prezident očekává, že šéfové koaličních stran řeknou: Ano, opravdu chceme spolupracovat. Do tohoto scénáře ale nepatří některé věci, kterých jsme byli teď v minulých dnech svědky. Anebo řeknou ne, už si lezeme na nervy tak zásadně a tak si nedůvěřujeme, že v tomto formátu spolupracovat nechceme a nemůžeme. Ale v tomto případě by měli říct co tedy by mělo být dál," uvedl k tomu poradce prezident Ladislav Jakl.

ČSSD mluví o nedůvěře vládě a předčasných volbách

Český rozhlas upozornil na to, že poslanecký klub sociální demokracie by dnes mohl rozhodnout, jestli vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Podle místopředsedy klubu Jeronýma Tejce se uvažuje o všech variantách.

„Nejsprávnějším řešením by bylo, kdyby premiér Nečas provedl personální změny tak, jak je oznámil a zároveň požádal sněmovnu o vyslovení důvěry. V případě, že tak neučiní, budeme vážně zvažovat svolání mimořádné schůze sněmovny a vyvolání hlasování o vyjádření nedůvěry vládě," potvrdil Tejc rádiu.

Čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT povinně vysílá Babišovo VIDEO. V kavárně vypadnou pojistky

9:54 ČT povinně vysílá Babišovo VIDEO. V kavárně vypadnou pojistky

Nové předvolební video hnutí ANO nabízí doposud nejostřejší vyjádření všeho, co Andrej Babiš v letoš…