Policejní akce v Ústí: Prohledáván krajský i dotační úřad

01.06.2012 17:31

AKTUALIZOVÁNO Policie v pátek znovu začala prohledávat budovu Krajského úřadu a kanceláře ústeckého dotačního úřadu, který rozděluje dotace z EU. Prohledávání úřadu a kanceláří prý nesouvisí s kauzou Davida Ratha. Podle dostupných informací policie prohledává dokumenty a většina kanceláří je zapečetěná.

Policejní akce v Ústí: Prohledáván krajský i dotační úřad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prostor ohraničený policejní páskou

U obou úřadů stojí jen několik civilních aut s policejním označením za sklem. Zásah provádí policejní útvar zaměřený na organizovaný zločin, potvrdil jeho mluvčí Pavel Hanták, bližší podrobnosti ale uvést nechtěl. Policisté šli ihned do kanceláří a od úředníků chtějí různé dokumenty, řekl zdroj blízký vyšetřování. Úředníci podle něj zároveň musejí podepsat dohodu o mlčenlivosti. Ředitele Pavla Markvarta zastihla zpráva o zásahu na služební cestě. "Nemám o tom žádné informace, vracím se tam," řekl dnes před polednem.

Ani Rath, ani Steiner

"Jedná se o úkon, který souvisí s jednou naší trestní věcí," řekla ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová serveru Aktuálně.cz. Podle ní policejní akce nesouvisí ani s korupční kauzou poslance Davida Ratha, ani s případem úředníka Lea Steinera, který před několika dny mluvil veřejně o korupci na severu Čech. Steiner tvrdí, že rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládl politický kartel. Důkazy prý předal policii.

Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová i ROP Severozápad na něj podali trestní oznámení pro pomluvu. Sídlo ROP Severozápad už policie prohledávala loni v březnu, tehdy to souviselo se zadržením jeho ředitele Petra Kušnierze, který nyní čelí obžalobě z přijímání úplatků; společně se třemi kamarády si podle ní říkal o provize výměnou za bezproblémové vyřízení dotací. Policie dnes také byla v budově Krajského úřadu. "Mohu to potvrdit, bližší informace ale nebudeme podávat," řekla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Odpoledne bylo jasněji

Některé kanceláře v sídle regionální rady policisté zapečetili. „Zatím kontrolují papíry, nevím, jestli něco budou odnášet. Já jsem je upozornil, že je nutné v případě, že budou něco odnášet, abychom byli informováni o tom, co si odnáší, a v případě, že by to byly nějaké dokumenty, které jsou nutné právě pro kontrolu Evropské komise, tak bychom si museli před tím udělat kopie,“ řekl Markvart Českému rozhlasu.

U dvou ze tří projektů, o které se policisté zajímají, prý úřad sám přišel na nedostatky. "V jednom případě nebyla smlouva podepsána a ve druhém příjemce odstoupil. Každopádně ze státních ani evropských peněz nebyla proplacena ani koruna," poznamenal Markvart.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20letému výročí vstupu Česka do EU…