Policie nesmí prohledat byty obviněných osob v kauze ProMoPro

24.4.2012 7:34 dop.

Obviněné osoby v kauze ProMoPro si mohou na chvíli oddechnout, neboť mají o starost méně. Nikdo z nich neskončí ve vazbě a soud dokonce nepovolil ani domovní prohlídky, které u nich chtěla vykonat policie. K uvalení vazby nebyly splněny zákonné podmínky a domovní prohlídky by podle soudu neznamenaly průlom v případu, jen by poškodily obviněné.

Policie nesmí prohledat byty obviněných osob v kauze ProMoPro
Foto: Redakce
Popisek: Kauza ProMoPro je spojována mimo jiné s ministrem obrany Alexandrem Vondrou

Policie před časem obvinila desítku osob v kauze ProMoPro spojovanou se současným ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS). Deníku právo se podařilo zjistit, že ani jeden z možných pachatelů, kteří měli stát připravit o 388 milionů korun, neskončil ve vazbě. Nedojde dokonce ani na domovní prohlídky. Podle soudu by znamenaly přílišný zásah do soukromí. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej však nechtěl celou záležitost příliš komentovat.

Návrh na vzetí do vazby vůbec nezazněl

„Mohu pouze potvrdit, že jsme dávali sedm podnětů k vzetí do vazby, devatenáct návrhů na domovní prohlídky nebo na prohlídky nebytových prostor, ani v jednom případě to však nebylo akceptováno,“ uvedl na adresu státních zástupců a soudců mluvčí.

Pokud měli obvinění např. ve svých domácích počítačích inkriminující dokumenty, policie se k nim nedostane. Návrhy na vzetí do vazby běžně podává státní zástupce, to se však v tomto případě nestalo, domovní prohlídky pak zakázal soud. Mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová poukazuje na to, že pro uvalení vazby nebyly splněny zákonné podmínky.

Soud k tomu dodává, že smysl nemají ani domovní prohlídky, neboť by v této fázi případu už nepřinesly nic nového a představovaly by značný zásah do soukromí obviněných osob.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

14:43 Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se na svém twitterovém profilu vyjádřil k energií …