Policie nesmí prohledat byty obviněných osob v kauze ProMoPro

24.04.2012 7:34 | Zprávy

Obviněné osoby v kauze ProMoPro si mohou na chvíli oddechnout, neboť mají o starost méně. Nikdo z nich neskončí ve vazbě a soud dokonce nepovolil ani domovní prohlídky, které u nich chtěla vykonat policie. K uvalení vazby nebyly splněny zákonné podmínky a domovní prohlídky by podle soudu neznamenaly průlom v případu, jen by poškodily obviněné.

Policie nesmí prohledat byty obviněných osob v kauze ProMoPro
Foto: Redakce
Popisek: Kauza ProMoPro je spojována mimo jiné s ministrem obrany Alexandrem Vondrou

Policie před časem obvinila desítku osob v kauze ProMoPro spojovanou se současným ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS). Deníku právo se podařilo zjistit, že ani jeden z možných pachatelů, kteří měli stát připravit o 388 milionů korun, neskončil ve vazbě. Nedojde dokonce ani na domovní prohlídky. Podle soudu by znamenaly přílišný zásah do soukromí. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej však nechtěl celou záležitost příliš komentovat.

Návrh na vzetí do vazby vůbec nezazněl

„Mohu pouze potvrdit, že jsme dávali sedm podnětů k vzetí do vazby, devatenáct návrhů na domovní prohlídky nebo na prohlídky nebytových prostor, ani v jednom případě to však nebylo akceptováno,“ uvedl na adresu státních zástupců a soudců mluvčí.

Pokud měli obvinění např. ve svých domácích počítačích inkriminující dokumenty, policie se k nim nedostane. Návrhy na vzetí do vazby běžně podává státní zástupce, to se však v tomto případě nestalo, domovní prohlídky pak zakázal soud. Mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová poukazuje na to, že pro uvalení vazby nebyly splněny zákonné podmínky.

Soud k tomu dodává, že smysl nemají ani domovní prohlídky, neboť by v této fázi případu už nepřinesly nic nového a představovaly by značný zásah do soukromí obviněných osob.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…