Policie obvinila exšéfa VZP kvůli IZIPu

20.01.2014 7:21

Bývalému šéfovi VZP Pavlu Horákovi hrozí až osm let vězení. Podepsal totiž smlouvu s firmou IZIP o náboru nových klientů a VZP na to dala půl miliardy. Za tyto peníze však získala nové zákazníky především IZIP a navýšila si tak svou vlastní cenu. Smlouvy a doklady, které osvětlují podstatu problému, mají k dispozici LN, které informace přinesly.

Policie obvinila exšéfa VZP kvůli IZIPu
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP
reklama

Policie obvinila bývalého šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka a nyní mu hrozí až osm let vězení. LN píší o smlouvách a dalších dokumentech, které mají k dispozici a které osvětlují důvody onoho obvinění. Jde o to, že spořitelna bez výběrového řízení dala v roce 2008 společnosti IZIP půl miliardy na nábor nových klientů.

„Pojištěnci se nakupují jako housky na krámě. Zaplatíte si zprostředkovatele a on vám je zajistí,“ citují LN vyjádření Pavla Horáka z roku 2012.

Problém je ale v tom, že IZIP získávala klienty hlavně pro sebe. Celých 93 % z půl miliardy padlo na získání klientů pro IZIP. To znamená, že VZP platila z valné většiny za získání klientů pro soukromou společnost a nikoli pro sebe.

Smlouva prý byla v mnoha ohledech pro VZP nevýhodná. IZIP mohl i nadále spolupracovat i s jinými pojišťovnami, a to s těmi, s kterými měl už uzavřené smlouvy a IZIP také nezodpovídal za případné chyby v předaných datech.

Výsledkem tohoto počínání je to, že díky penězům z VZP se navýšila hodnota soukromé firmy IZIP, když získala mnoho nových klientů. Podle šéfa IZIP Jiřího Paška, kterého podle zjištění LN policie rovněž stíhá, se na konci roku 2010 vyšplhala hodnota firmy na 3 až 5 miliard korun. Cenná jsou prý hlavně data milionů lidí v České republice.

VZP se snaží získat akcie IZIP

Oběma stíhaným je kladeno za vinu protiprávní jednání související s řízením o uzavření jedné ze smluv mezi VZP a IZIP v roce 2008, potvrdil LN Pavel Prygl z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

VZP se poté, co svými penězi navýšila hodnotu IZIP, rozhodla pro zakoupení podílu v IZIP. „Když už do toho tolik investujeme, měli bychom mít ve firmě alespoň nějaký podíl,“ řekl prý Pavel Horák v době, kdy byl ředitelem VZP. Pojišťovna již získala 49 % akcií za nominální hodnotu. Za zbylých 51 % chce nyní IZIP 452 milionů korun. Pokud se na předání akcií nedohodnou, chce prý VZP zrušit všechny projekty spravované firmou IZIP. V takovém případě však podle LN dojde na arbitráž.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

12:13 „Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

V nedělní Partii se setkali vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a předsedkyně T0P 09 Markéta Pekarov…