Policie prověří, zda Filip chválou KLDR neporušil zákon

28.12.2011 6:43

Policie prověří, jestli předseda KSČM Vojtěch Filip neporušil zákon, když poslal kondolenční list severokorejskému režimu, v němž chválí zesnulého diktátora Kim Čong-ila. Napsal to dnes deník Právo. "Tímto podnětem se budeme z úřední povinnosti zabývat," řekla deníku bez dalších podrobností mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

Policie prověří, zda Filip chválou KLDR neporušil zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Filip minulý týden ocenil zesnulého slovy, že "se obětoval, aby přinesl blaho korejskému lidu". Na své kondolenci nevidí nic závadného. "Česká republika má s KLDR normální diplomatické styky. Poslal jsem jen běžné vyjádření soustrasti a nevidím na tom nic divného. Stejně tak jsem držel minutu ticha za Václava Havla," citovaly Filipa úterní Lidové noviny (LN). V dopise do Severní Koreje například napsal, že "KSČM pevně věří, že korejská strana práce i nadále povede hrdinný boj za obranu socialismu ve vaší krásné zemi".
    Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) míní, že by orgány činné v trestním řízení měly prověřit, zda Filip neporušil zákon, když vyjádřil sympatie k hnutí založenému na potlačování lidských práv a svobod. "Můj první dojem je, že se nejedná o trestný čin, spíše o nepřímé jednání. Vyjádření sympatií tam ale je," uvedl podle úterních LN ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, nep

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …